Trápí vás ječné zrno? Co tuto nepříjemnost způsobuje?

Zimní období je pro oči náročné, ať už vidíme jako ostříž nebo ne. Nemusí být ani bůhvíjaký mráz či vítr,  a přesto nám slzí oči.  V tuto dobu prostě samovolně slzíme častěji než v jiných částech roku, a ani nevíme proč.

Přinášíme pár rad, co zvládnete sami

Zvlhčujte vzduch v místnosti

Při přechodu do přetopených prostor mají oči tendenci k vysoušení a řezání. O to hůř, pokud pracujete na počítači, u kterého sedíte více hodin. Často si pak oči začínáte mnout a pálení se ještě zhoršuje. Jednou z možností, jak zlepšit prostředí, je pořídit si zvlhčovač vzduchu. V lékárně pak poradí vhodné oční kapky.

Jak poznat zánět?

V případě zánětu může jít o postižení jednoho i obou očí, pociťujeme nepříjemné „dření“ a škrábání. Příčinou mohou být bakterie i viry. V případě infekce by měla být léčba pokud možno rychlá.

Oči mohou, ale zároveň nemusejí být zarudlé.Vedle slzení se objevuje i  hlen nebo hnisavý výtok ze spojivkového vaku. Úlevu pociťuje postižený spíše venku, v chladu.V teple se situace zhoršuje.

Přítomna může být i přecitlivělost na světlo, a to jak na denní, tak i na zářivky, popřípadě na monitor televizoru či počítače. Zde pomůže výhradně jen návštěva u lékaře-oftalmologa a odhalení příčiny obtíží. Léčba se liší podle vyvolávající příčiny.

Na horách – pozor na slunce i zamlžování brýlí

Vyrážíte-li na hory, pozor si dejte na sluníčko, které je ve velké výšce silné a jeho paprsky se někdy až nepříjemně silně odráží od sněhu. Při lyžování vždy používejte sluneční nebo lyžařské brýle s UV filtrem. Zároveň i chráníte oči před studeným větrem.

Pokud trpíte oční vadou, určitě vám při lyžování budou více vyhovovat kontaktní čočky. Ty se na rozdíl od brýlí nezamlžují a umožňují dobré periferní vidění.

 Umělé osvětlení – ulevte unaveným očím

V zimě jsou dny krátké, proto trávíme více času při umělém osvětlení. To ale oči unavuje daleko více než denní světlo. Používejte studené obklady a zapojte oční cviky.

Často se říká – oko do duše okno. Platí to?

Oko je rozhodně do duše okno, a oftalmologové navíc tvrdí, že oko je i okno do celkového zdraví člověka. Často pohled na oční pozadí, které je jediné místo v těle, kde můžete vidět vlastním okem obnažené cévy, prozradí i řadu celkových onemocnění – vysoký krevní tlak, cukrovku, nádorové onemocnění, nádory mozku, plicní onemocnění, gastroenterologická… Oko je studnice nejen do duše.

AUDIO rozhovor: Jak nás potrápí zánět, co je zač ječné zrno? Na další otázky Šárky Málkové odpovídá profesorka Jarmila Heissigerová, přednostka Oční kliniky VFN v Praze.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář