Kvalitní med má léčivé účinky. Víte, jak poznat ten pravý v obchodě?

Med se již po staletí využívá jako sladidlo i jako přírodní lék. Dáváme do čaje, na chleba, do jogurtů nebo je používáme i na pečení. Jak ale poznat, že med je skutečně kvalitní?  Přinášíme návod, jak poznat kvalitní med a tipy, jak využít jeho blahodárné účinky na naše tělo.

Není med jako med

V dnešní době najdeme v regálech jen velmi málo kvalitního medu. Nejlepší je si ho koupit přímo od včelaře. Pokud přeci jen takovou možnost nemáte, máme pro vás tipy, jak poznat dobrý a kvalitní med:

  • Kvalitní med při stékání tvoří spirálu a ve sklenici se přelévá pomalu
  • Kvalitní med nám rozhodě nepění
  • Pečlivě kontrolujte jeho složení na etiketě – různé konzervanty a barviva jsou rozhodně přebytečné
  • Pokud med vydrží dlouho v tekuté podobě, už ho příště nekupujte – cukerňatění medu je naprosto běžné, jedině akátový med zůstane tekutý déle jak rok
  • Kvalitní med není za malou cenu – včelaře stojí jeho výroba mnohá úsilí

Jak ho správně skladovat?

V první řadě se vždy ujistěte, že med nabíráte čistou lžící. Jakmile se do něj dostane něco jiného, velmi rychle se zkazí a tím vytratí i své magické účinky. Další podmínka je udržovat ho v temnu, suchu a chladu. Víčko by mělo být vždy pořádně uzavřené. Pokud vše dodržíte, med vám vydrží i několik let. Pokud ho v budoucnu budete chtít nechat roztéct, stačí ho jen dát do vodní lázně. Avšak pozor na teploty! Nesmí přesáhnout 50 stupňů Celsia, jinak začne vytrácet své zdraví prospěšné látky.

Jeho blahodárné účinky na naše zdraví

Med se skládá z mnoha prospěšných látek pro naše tělo, které posilují naši obranyschopnost. Nachází se v něm vitaminy skupiny A, B, C, D, K, E, vapník, draslík, horčík, fosfor, sodík, železo a mnoho dalších. Med se užívá hlavně vnitřně kvůli jeho zklidňujcím účinkům na hrdlo. Dokáže zmírnit kašel a zlepšit spánek. Avšak naše babičky věděly, že med má i antiseptické účinky. Je to skvělý bojovník proti bakteriím jako je salmonea. Med se navíc využívá i pro hojení ran, zánětů, vředů ale i zmírnění ekzémů. V dnešní době má své opravněné místo i v kosmetice. Med dokáže zjemnit a rozjasnit pleť.

TIP! Domácí pleťová maska proti akné

Smíchejte dvě lžíce kvalitního medu s jednou lžící extra panenského olivového oleje a jedním žloutkem. Vniklou směs naneste na pleť a nechte působit po dobu 20 minut. Poté opláchněte vlažnou vodou. Aplikujte 2x týdně.

Med jako skvělý pomocník při detoxikaci těla

Díky jeho obsaženým látkám je to skvělý bojovník proti nezdravým toxinům v těle. Přemýšlíte o podzimní detoxikaci těla, ale nechcete to za každou cenu přehánět? Pak musíte vyzkoušet „medovou detoxikační kúru.“ Každé ráno vypijte skleničku vlažné vody s citrónovou šťávou a 2 lžícemi medu. Takto praktikujte 10 dní. Tento detox by vám měl jemně pročistit střeva a cévy.

 

Napsala Michaela Procházková

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Medved napsal:

    Kupujte si med buď přímo od známého včelaře nebo s etiketami Český med, Moravský med, Slezský med. Budete mít jistotu kvality. Obzvláště se vyhýbejte medům, které mají maličkým písmem napsáno, že pocházejí ze zemí EU a mimo EU.
    U těch bývá pravidlem nižší až velmi nízká kvalita.

Napsat komentář