Trápí vás závislost na kouření, alkoholu či hazardních hrách? Poslechněte si, kam se se svým problémem obracet.

Národní linka pro odvykání kouření vypořádala v průběhu loňského roku 1105 hovorů a 189 poradenských e-mailů. V listopadu 2017 dokonce objem telefonátů narostl na 257, čímž se stal pro specializované konzultanty nejvytíženějším měsícem v roce. Nyní poskytuje informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti. Telefonní spojení zůstává stejné – bezplatná linka 800 350 000. Automatické rozhraní klienta po zadání volby nasměruje na konkrétní službu.

Národní linka pro odvykání alkoholu se zaměří na ty, kteří chtějí získat informace o svém pití a jeho možných důsledcích, ale také na jejich blízké. Linka pro alkohol funguje podobně jako linka pro tabák každý pracovní den od 10 do 18 hodin. Služba je k dispozici také lidem, kteří mají obavy o své blízké a potřebují poradit o možnostech podpory a pomoci.

Národní linka pro odvykání hraní se nezaměřuje pouze na hazardní hráče u automatů, ale pokrývá i další aspekty hráčství ve 21. století. Kromě klasického sázení nabízí poradenství i v případě netolismu (závislosti na technologiích) a tzv. gaming disorder (závislosti na hraní počítačových her). „Hraní se celkově stále více přesouvá do on-line prostoru, a to se týká všech typů hazardních her. Ohroženi jsou především mladí muži. Mezi patologickými hráči jsou zejména hráči na tzv. automatech, ale v poslední době se přidávají i kurzové a live sázky on-line,“ potvrzuje Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. Linka je opět určena také lidem, kteří mají ve svém okolí závislého hráče a nevědí, jak mu pomoci. Třeba i proto, že se bojí, aby situaci sami ještě nezhoršili. I na takové dotazy jsou speciálně vyškolení konzultanti připraveni.

AUDIO rozhovor: Co více jsme o závislostech zjistili?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář