Na menopauzu má vliv řada faktorů. Co nám řekli odborníci?

S přechodem neboli menopauzou se pojí řada nepříjemných projevů. Jejich intenzitu ovšem lze výrazně ovlivnit změnou životního stylu, především jídelníčku, obzvláště-li pak, pokud se do ní ženy pustí ještě před nástupem prvních symptomů. K tomu se však hodí vědět, kdy menopauza nastane. Nástup přechodu je silně geneticky podmíněný.

Většina žen v našich kulturních podmínkách vnímá období klimakteria spíše negativně jakožto nástup stáří, a tak se jim o něm příliš hovořit nechce. Přesto všechno může matka své dceři tímto rozhovorem pomoci. „Na menopauzu má vliv řada faktorů a mezi ty se vedle zdravotního stavu nebo životního stylu řadí i genetika. Průběh přechodu u dcery tudíž velmi často bývá podobný či stejný jako u matky,“ vysvětluje renomovaný gynekolog Pavel Turčan a dodává, že dcery od svých matek „dědí“ zejména přibližný věk, kdy u nich k nástupu menopauzy dojde. Právě genetika je rozhodujícím faktorem pro věk nástupu menopauzy u 50 % žen. Zejména matky, u nichž se příznaky klimakteria začaly objevovat již před dovršením 40 let, by tak měly své dcery informovat o hrozícím riziku předčasné menopauzy.

Změny v životním stylu jako prevence nepříjemných projevů

Průměrný věk pro nástup menopauzy je dle statistik kolem 51 let. U většiny žen se konec menstruace dostaví mezi 45. a 55. rokem života. První příznaky – jako nepravidelná perioda, návaly horka a noční pocení, změny nálad, zhoršená paměť, horší soustředěnost, bolesti hlavy, problémy se spánkem či přibývání na váze – se však mohou objevit třeba i sedm let před poslední menstruací. „Pokud žena bude od své matky vědět, kdy zhruba může nástup klimakteria očekávat, bude mít šanci se na všechny nepříjemné projevy dopředu připravit, například změnou životního stylu. Změna jídelníčku, zvýšení fyzické aktivity a s tím spojená redukce hmotnosti, ale třeba i skoncování s kouřením – to vše může příznaky menopauzy zmírnit,“ říká gynekolog Pavel Turčan, který doporučuje i zařazení vhodných doplňků stravy s obsahem vitamínů a minerálů, jež s projevy klimakteria pomohou.

AUDIO rozhovor: Co jsme se dozvěděli od odborníků o menopauze?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář