Tuberkulóza poprvé odhalena před 132 lety

Přesně 132 let uplynulo od chvíle, kdy německý lékař Robert Koch odhalil zákeřný bacil Mycobacterium tuberculosis, způsobující nemoc nazvanou tuberkulóza (TBC). Tento den si lékaři po celém světě připomínají jako Světový den tuberkulózy.

 

Tato zákeřná nemoc, i přes veškerý pokrok v léčbě a změně životních podmínek, ročně v České republice usmrtí přes dvacet lidí, většinou mužů.  Celkem lékaři objeví TBC ročně u zhruba 600 lidí, přibližně pěti dětí. Počet nových případů TBC zatím neustále lehce klesá. Je třeba důrazně dbát na  prevenci, včas onemocnění diagnostikovat, izolovat a léčit.  Tyto předpoklady jsou v ČR dnes splněny. Lékaři  se ale obávají rizika nadměrného optimismu a podceňování situace.

 

U nás se nemoc nejčastěji vyskytuje u lidí bez domova, u nemocných se sníženou imunitou, přistěhovalců s vysokým výskytem tuberkulózy a také u HIV pozitivních. Pneumologům dělá největší starost tuberkulóza necitlivá na léky – tzv. multirezistentní. „V roce 2012 jsme zachytili čtyři případy, a přestože jde o malý počet, náklady na léčbu jsou daleko vyšší než na léčbu tuberkulózy citlivé na léky,“ podotkla docentka Martina Vašáková, primářka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.   Tito pacienti pobývají v nemocnici často několik měsíců i let za přísných hygienických a protiepidemických opatření. Léky pro nemocné jsou velmi drahé a musí se dovážet.

 

Objevují se nové, citlivější krevní imunologické testy, které pomáhají hledat rizikové skupiny, které vyžadují preventivní podávání  léků – antituberkulotik.

 

Nemoc se však neustále mění, objevuje se někdy  u lidí, kteří užívají  biologickou léčbu, u pacientů po transplantacích orgánů nebo u lidí s nádory.

 

AUDIO: Docentka Martina Vašáková, primářka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze promluví a zákeřné nemoci  – tuberkuloze.

 

O očkování:

 

Od listopadu 2010 bylo zrušeno plošné očkování a vakcína byla ponechána pouze u rizikových skupin dětí. „Jak jsme i předpokládali, ani po třech letech nedošlo k vzestupu počtu hlášených případů, právě naopak. Očkovací látka proti TBC, tzv. BCG vakcína na rozdíl od jiných účinných vakcín nedokáže spolehlivě ochránit proti nemoci. Její předpokládaný efekt je ochrana před komplikovanou formou onemocnění – v případě, že je podána novorozencům, kde hrozí přímé riziko této nemoci. Právě sporný efekt spojený s relativně vysokým rizikem nežádoucích reakcí po očkování – to vše jsou důvody pro rušení plošných vakcinačních programů ve vyspělých státech s nízkou incidencí této nemoci,“ uvedla lékařka Hana Cabrnochová,  místopředsedkyně České vakcinologické společnosti ČLS JEP.

 

AUDIO: Proč se neočkují proti TBC malé děti – odpovídá Hana Cabrnochová,  místopředsedkyně České vakcinologické společnosti.

 

Nemoc je spojena s celkovým vyčerpáním organismu, které se projevuje, zvýšenými teplotami, hubnutím a dráždivým nutkavým kašlem, kterým může být vykašlávána i krev. Právě vykašlávaná krev je velmi nebezpečná, vykašlává se v ní totiž významné množství bakterií, což výrazně zvyšuje riziko přenosu infekce. Tuberkulózní bacil může v těle přežívat i mnoho let než se projeví.  Mezi rizikové skupiny patří bezdomovci, narkomani, imigranti ze zemí s vysokým výskytem tuberkulózy. Důležitý faktor ovlivňující nakažlivost je řádná léčba. Nemocný s plicní TBC většinou přestává být nakažlivý ve velmi krátké době. V případě, že dodržuje řádnou léčbu, zpravidla během dvou týdnů přestává být infekčním pro okolí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář