U nás propukla chřipková epidemie, koronavirus je za hranicemi

Chřipka je onemocnění, které způsobuje každoroční epidemie. Během kritických týdnů pravidelně onemocní 15% populace. Jde o virové infekční onemocnění přenášené kapénkami a přes kontaminované předměty, jako je třeba klika u dveří. Má velmi rychlý nástup, většinou do dvou dnů. Projevuje se kašlem, rýmou a bolestí hrdla, také horečkou a bolestí svalů, kloubů a hlavy.

Podobné příznaky má i koronavirus. Do Nemocnice Bulovka bylo převezeno 5 lidí , kteří byli evalkuováni z Číny. Daří se jim dobře.  V Česku zatím byly všechny výsledky testů na koronavirus negativní.

Kdyby se u některého z testovaných koronavirus rozvinul, má klinika sofistikovaný plán, jak se o něj postarat a zároveň ochránit okolí.

Se zavlečením se počítá

Nakažených osob mimo Čínu, kde epidemie probíhá, zůstává nízký. U nás se prozatím testovalo 49 osob, u nikoho z nich se nákaza koronavirem nepotvrdila. Hygienici přesto očekávají, že se sem virus zanese.

Zatím je ale o něm stále velmi málo informací.

Smrtnost je nízká

Smrtnost na nynější koronavirus je oproti koronavirům SARS a MERS nižší. Koronavirus se začal šířit z Číny, kde se nákaza dál rozmáhá. Počet infikovaných tam stoupá po tisících za den. Poslední data mluví o více než 24 tisících infikovaných a zhruba pěti stovkách obětí.

Lékaři znovu zdůraznili, že základním opatřením je dodržování hygienických opatření, která lidé znají například z chřipkových epidemií. Ta letošní právě probíhá, přičemž hygienici očekávají, že počty nemocných budou v příštím týdnu ještě stoupat.

Nejohroženější jsou starší lidé a lidé s chronickými nemocemi a také těhotné ženy.

Podcast: Jaký je rozdíl mezi chřipkovým virem a koronavirem, to už zjišťovala od odborníků zjišťovala ŠárkaMálková. Poslouchejte.

Zpestřete si jídelníček – z koření je vhodné použít papriku, pepř, sušený zázvor nebo chilli, přidejte si i cibuli, česnek nebo pórek. Pro podporu imunity se hodí zvýšit kromě vitamínů i přísun selenu a zinku. Přidejte i pravidelný pohyb, stačí malá procházka na čerstvém vzduchu, pravidelně větrejte a mějte psychickou pohodu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář