Velká většina českých žen nakupuje „pilulku po „ bez partnera

V dnešní době si ženy o svém životě rozhodují samy. Chtějí hodně cestovat, bavit se, navštěvovat divadla a koncerty, sportovat, objevovat nové možnosti a tak dále. Ale pro každou ženu je v určitém věku nejdůležitější mít tohle všechno s kým sdílet a mít vedle sebe rovnocenného partnera, se kterým jednou bude chtít mít děti. Ty ale společně “plánují” až ve chvíli, kdy ví, že jim zajistí dobré zázemí. Ale ne vždy běží život podle tohoto scénáře a někdy nás dokáže zaskočit.  Skoro 97% žen uvádí, že použily nějakou antikoncepční ochranu, která selhala.

Naštěstí nějakou dobu již existuje řešení tzv. “pilulky po”, které při užití do 72 hodin po rizikovém pohlavním styku předejdou otěhotnění. Díky nim mají uživatelky jistotu, že neotěhotní.

Společnost Gedeon Richter si nechala agenturou Millward Brown zpracovat průzkum v 15 zemích včetně České republiky, který se zabýval tím, jaké je povědomí o “pilulkách po” a jak se nejenom k nim, ale obecně k antikoncepci, dnes lidé staví. Výsledky průzkumu vyvrací mnohé zažité nepravdivosti. Patříte také mezi ty, kteří si jako uživatelku těchto pilulek představují mladou, bezstarostnou a nezadanou ženu, která praktikuje sex bez přemýšlení? Omyl. Z dotazovaných žen celých 87% uvedlo, že použily nějakou antikoncepční ochranu, která bohužel selhala. Jen 37% z nich bylo nezadaných, 42% z nich už mělo děti a 67% z nich bylo starších 25 let.

Je zajímavé, že 6 z 10 žen uvedlo, že antikoncepce je společnou odpovědností muže a ženy.  Přitom ale 72% žen v průměru ze všech zemí odpovědělo, že v případě selhání antikoncepce by “pilulku po” zakoupilo v lékárně samo a jen 16% z nich by šlo s partnerem. České ženy se tomuto průměru docela vymykají. Do lékárny by si pro “pilulku po” šlo samo neuvěřitelných 94%, což je nejvíce ze všech 15 zemí, a jen 5% z nich by šlo s partnerem!

Každému může selhat antikoncepční metoda bez ohledu na jeho sexuální chování nebo rodinný stav. 1/3 žen uvedla, že již mají zkušenosti se selháním kondomu, či jiných méně bezpečných metod antikoncepce (přerušovaná soulož, plodné/neplodné dny), ale “pilulku po” má doma v rezervě jen 15% z nich.

„Pohotovostní antikoncepce je vhodná pro většinu žen. Jen v případě, že žena trpí nějakou závažnou chorobou, v minulosti prodělala mimoděložní těhotenství nebo dříve po použití hormonální antikoncepce měla nějakou alergickou reakci, bylo by dobré konzultovat použití tabletky se svým gynekologem,“ říká doc. MUDr. Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lf UK a VFN.

AUDIO: Pro kterou ženu je pohotovostní antikoncepce určená, to vysvětlil gynekolog docent Tomáš Fait.

 

Velká Británie, Španělsko, Rusko, Vietnam, Rakousko a Česká republika. Ve které z těchto zemí mají ženy sex nejčastěji? Z průzkumu vyplynulo, že nejčastěji mají sex Rusky, a to 2,6x týdně, Španělky hned za nimi 2,1x týdně. Ženy ve Velké Británii 1,7x týdně, Rakušanky a Vietnamky jsou o něco více sexuálně aktivní, a to 1,8x a 1,9x týdně. Češky mají pohlavní styk stejně často jako Vietnamky – 1,9x týdně.

„Stalo se to asi před dvěma měsíci. Z práce jsem odešla docela pozdě, až okolo půl sedmé večer, na únor bylo docela hezké počasí, a tak jsem si řekla, že nepojedu rovnou domů, ale zajdu se projít po městě. Cestou koukám do výloh obchodů a najednou za sebou slyším “Ahoj Evi!”, byl to můj bývalý přítel. Nerozešli jsme se ve zlém, a tak proč nezajít na skleničku. Nakonec jsme skončili u mě doma a byl z toho krásný večer, který se samozřejmě neobešel bez sexu. Bohužel jsem v té době nepoužívala hormonální antikoncepci a kondom, který jsem měla doma delší dobu, nevydržel. Nemohla jsem dospat, prošmejdila jsem po internetu všechny možnosti a hned v osm ráno jsem byla v nejbližší lékárně pro “pilulku po”. Příště budu víc opatrná, protože za ty starosti to nestojí”, říká Eva.

AUDIO: Co nám k  průzkumu o pilulce po řekl  MUDr. Tomáš Kótka, marketingový ředitel GedeonRichter.

Záchrannou tabletku je třeba použít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, nejpozději však do 72 hodin. Pohotovostní antikoncepce je dostupná bez lékařského předpisu a nyní již také bez osobního dokladu. Na www.escapelle.cz  najdou ženy i poradnu, kde jim odborník z řad gynekologů pomůže s jejich problémem.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář