Tři písmena PMS označují stav, kterým trpí určitá část žen

Opakuje se a jde o soubor různých příznaků, které přicházejí v období předcházejícímu menstruaci – ve druhé polovině menstruačního cyklu.

Mnoho žen má určité potíže v období před menstruací. Po spuštění menstruace ustupují. Právě kvůli výkyvům nálad vzniklo známé rčení: „zase máš ty své dny“. Některé ženy si to uvědomují a neplánují si důležitá jednání či schůzky. Nebo si upravují jídelníček a pohybovou aktivitu tak, aby dopad PMS minimalizovaly. Na druhou stranu, pozorný manžel by neměl své partnerce vyčítat, že je protivná. Měl by si uvědomit, že hormony jsou v tuto chvíli mocnější než rozum a vůle. Pomohlo by, že si zajde s kamarády na pivo či zahraje fotbal. Nebo vezme děti na výlet.

Jeden z mýtů tvrdí, že se snižuje chuť na sex před menstruací. Některé ženy se sexu ale vyhýbají z důvodu nepříjemných pocitů a citlivosti. Totiž během PMS více zadržují vodu v těle a mají sklon k otokům. Pak většinou trpí bolestivostí a napětím prsou, někdy i v podbřišku, což není pro milování s partnerem zrovna nejvhodnější kombinace. Přitom ale kvůli nervozitě a špatné náladě některé ženy v tomto období o to více touží po objetí a přitulení se ke svému milému a případně i po sexu s ním. Proto je nutné o tom mluvit s partnerem a domluvit se na polohách či technikách, aby zmizely nepříjemné pocity a bolesti.

Pokud žena zároveň řeší potíže spojené s premenstruačním syndromem a chce být i chráněná před početím, je vhodná hormonální antikoncepce. Na premenstruační potíže pomáhá i užívání jak léčiv na přírodní bázi (např. výtažky z agnus castus), tak i doplňků stravy s obsahem mateří kašičky, vitamínů skupiny B, vitamínu E, a jiných složek. Někdy pomůže i omezit kávu, čokoládu, alkohol, atd., zvláště ve druhé polovině cyklu.

Co je menopauza

Jde o ženský přechod. Výrazem menopauza totiž označujeme pouze jedno datum v kalendáři, a tím je začátek poslední menstruace v životě ženy.

Třetina žen projde tímto obdobím prakticky bez velkých obtíží. Další třetina má potíže mírné, které se dají vydržet, ale pro lepší kvalitu života a pohodlí i tyto ženy podnikají různé kroky- užívají doplňky stravy nebo léky na jejich zmírnění. Poslední třetina žen má většinou potíže tak výrazné, že kdyby nic neužívaly, tak toto období je pro ně přímo utrpením.

Známé jsou spíše akutní příznaky klimakteria- jako návaly potu, horka, bušení srdce, nervozita, potíže s nespavostí, brnění končetin, sklon k plačtivosti a náladovosti, zvýšená únava, a celá řada dalších.

Pomoc naleznou ženy ve vhodné stravě (například bohaté na sóju), v užívání různých doplňků stravy s obsahem mateří kašičky, pylu, pupalky, fytoestrogenů ze sóji a z červeného jetele, různých minerálů, vitamínů, atd..

Sexuální život přechodem rovněž nekončí. Je pravda, že někdy se může z důvodu nedostatku estrogenů snížit kvalita a lubrikace poševní sliznice, což se projeví pocity suchosti a bolestivosti při styku, ale i toto je řešitelné. Ženy, které mají partnery citlivé a vnímavé, jsou si navzájem oporou i v tomto věku a cítí se ve vztahu bezpečně, končí se sexem po přechodu výrazně méně často. Naopak, některé ženy si jej lépe užívají, protože se již nebojí otěhotnění.
Přechodové potíže jsou závislé i na tom, jak se žena sama vyrovnává se skutečností, že se již dostala do klimakteria. Pokud se kvůli tomu nelituje, nezhroutí se ji svět, ale staví se k věci aktivně a pozitivně, je na dobré cestě, aby vše zvládla v pohodě.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář