Zimní počasí přeje virozám
Během podzimu, zimy a jara mají největší žně. Komplikují nám život a někdy je od sebe jen stěží rozeznáme. Jde o chřipku, angínu, virózu – to jsou nejčastější infekce, které nás v tomto období trápí!
Chřipka – nakazí průměrně 10 až 30 procent lidí. O něco mírnější viróza aspoň jednou za zimu polapí téměř každého. Angína není tolik nakažlivá, přesto jí onemocní každoročně tisíce lidí.
Viróza – nejčastěji jde o nachlazení doprovázené rýmou, škrábáním v krku, kašlem, zvýšenou teplotou. Viróza nás ale oproti chřipce většinou nepoloží do postele. Má totiž mírnější průběh a zbavíte se jí během pár dnů.
Koho ohrožuje – virózu může dostat každý z nás prakticky kdykoliv. Stačí k tomu pobývat v kolektivu. Oslabení organismu nastane například prochladnutím i třeba přehnanou jednostrannou dietou s nedostatkem vitamínů podporujících imunitu.
Čím se léčí – cílená léčba proti virům se běžně nepoužívá, tlumí se jen nepříjemné příznaky onemocnění. To znamená: léky proti horečce (Paralen, Panadol, Nurofen a podobně), proti zahlenění bylinkové sirupy (například Jitrocelový sirup, Hedelix), homeopatika (Stodal) nebo přípravky obsahující látky podporující odkašlávání (Mucosolvan, Bromhexin a podobně). K výrazné úlevě od zduřelých a překrvených sliznic pomáhají antihistaminika – léky používané v léčbě alergií (například Zyrtec, Claritin). V neposlední řadě je důležitý dostatek tekutin, tedy minimálně 2 litry za den, a odpočinkový režim. Virózy s běžným průběhem se zbavíte obvykle během tří dnů.
Babská rada – na škrábání v krku zabere popíjení nebo kloktání Vincentky, k dostání je i ve spreji, kterým můžete proplachovat dutiny. Z bylinkových čajů na nachlazení pomáhá například čaj z černého bezu. Doslazujte medem, má protizánětlivé účinky.
Na oslabení imunity a častých nemocech se podílí i přepínání v práci, spolu s dlouhotrvajícím stresem. A třeba i na genetické výbavě, kde žijete. Naučte se občas zabrzdit. O víkendech odpočívejte a spěte tolik, kolik potřebujete. Jezte i zdravé potraviny a hodně vitamínů a minerálů.
Nejlépe jsou na tom ti, kteří svou imunitu posilují, tím, že se otužují, pohybují se venku.
AUDIO: Do ordinace praktické lékařky Jany Sternové pro pár rad zašla Šárka Málková.