Zima srdci a kůži nesvědčí, dbejme na své zdraví

Letošní zima si s námi pohrává. Přesto, ten, kdo vyrazí do hor si ji užije lépe, teploty jsou zde nižší. Přesto mohou kardiaci a alergici mít některé potíže.

 

Chladné počasí srdci příliš neprospívá. Jedním z rizik srdečního záchvatu je totiž i snížená teplota. Ohroženi jsou zejména pacienti s nestabilní anginou pectoris. A nemusí se jednat pouze o mrazivé počasí. Stačí i normální teploty a silný vítr.

 

Rada zní – Teple se oblékejte. A nezapomeňte i na pokrývku hlavy. Nezapomeňte si vzít s sebou léky na hory.

 

U kardiaků se nedoporučuje pít alkohol jak venku, tak ani před odchodem do chladnějšího prostředí. Alkohol sice tělu dodává počáteční pocit tepla, protože rozšiřuje cévy, tím se ale odvádí jak krev, tak i teplo od životně důležitých orgánů a kardiakům se zvyšuje riziko srdeční příhody.

 

Mnoho srdečních záchvatů také vznikne v zimě kvůli přepínání se a přeceňování vlastních možností. Namáhavá totiž může být i chůze v těžkém sněhu.

 

Samozřejmostí je teple se obléci v několika vrstvách, nasadit si vhodnou pokrývku hlavy, chránit si obličej šálou či šátkem. Důležitou zásadou pro ochranu celého dýchacího ústrojí je dýchání nosem, aby se vzduch dostatečně ohřál a zvlhčil.

Bohužel ani zimní období často nepřináší astmatikům úlevu od obtíží. Naopak, někteří astmatici mají výraznější problémy právě během zimy, protože některé spouštěče astmatu jsou vázány na toto období. Podle statistik dochází k největšímu množství astmatických záchvatů v měsíci srpnu a lednu.
Samotný studený vzduch, zejména pokud je suchý, může vyvolat astmatický záchvat. Kromě absolutní teploty záleží také na rychlosti změny teploty při přechodu z teplého prostředí do chladného a naopak. K negativnímu působení nízké teploty také přispívá současná fyzická námaha.

 

Během zimy se člověk snadno nachladí nebo chytne chřipku. Infekce dýchacího ústrojí vedou k astmatickým obtížím. Proto není od věci zvážit očkování proti chřipce. Minimálně se doporučují obecná opatření, jak se ubránit infekčním onemocněním: jíst zdravě, umývat si ruce a nebýt v kontaktu s nemocnými lidmi.

 

AUDIO: Co doporučuje kardiakům a alergikům, když jedou na hory docent Bohumil Seifert – praktický lékař, který nabádá k prevenci své pacienty.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář