Zánět močových cest pozná až polovina žen

Infekce močových cest jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější infekcí. Při léčbě se obvykle užívají různé typy antibiotik, které urologové podávají citlivě s ohledem na vzrůstající antibiotickou rezistenci. Jejímu vzniku mohou přispět i někteří pacienti, pokud podceňují léčebný režim.

Nejčastějším původcem zánětů je bakterie Escherichia coli, která je běžnou součástí normální střevní mikroflóry. Běžným typem zánětu močových cest je zánět močového měchýře. Typicky se objevuje pálení, řezání při močení, pocit neúplného vymočení, močení po malých porcích, nucení na močení, bolesti v podbřišku. Moč může být zkalená, s příměsí krve a může zapáchat.

Při komplikovanějším průběhu nemoc doprovází i zvýšená teplota a celková únava, které znamenají rozšíření infekce směrem do ledvin. Infekci ledvin vyvolávají nejčastěji právě vzestupně se šířící bakterie z močového měchýře.

Zánět močové trubice způsobuje hlavně u mladších mužů sexuálně přenosné bakterie. U mužů může zánět postihnout i prostatu.

Při každé infekci močových cest pacient dodržuje zvýšený pitný režim, složený především z vody, slabého čaje a minerálky. Měl by denně vypít tolik, aby vymočil 2,5 litru moče za 24 hodin. Dále dodržuje klidový režim, správně provádí intimní hygienu atd. Součástí léčby jsou i antibiotika.

U pacientek s přetrvávajícími a opakujícími se infekcemi močových cest urologové přistupují k dlouhodobé nízkodávkované léčbě antibiotiky. Zamezuje dalšímu vzplanutí zánětu a podpoří obranyschopnost sliznic močových cest.

Ženy by měly dostatečně pít, močení nepředržovat, náchylnější ženy by se měly vyhnout bazénům, zejména vířivkám, po koupání měnit plavky za suché. Nutné je také dodržování osobní hygieny, vhodnější je sprcha než koupele, vyhnout se častému užívání dezinfekčních mýdel, dámských hygienických ubrousků nebo koupelové pěny. Ženy by měly důsledně dbát na utírání zepředu dozadu.  Samozřejmostí je teplé oblékání především v oblasti bederní krajiny.

AUDIO rozhovor: O zánětech močových cest hovoří MUDr. Yvona Pichlíková z Urologické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář