Ztráta zubů ve stáří dopadá na psychiku a životní styl seniorů

Ztráta zubů a přechod na zubní náhradu čeká dříve či později většinu seniorů. Než tato situace nastane, vnímáme ji jako něco samozřejmého, co přichází s věkem. Málo se však ví, jak zásadní zlom v životě člověka představuje.

Samotná zubní náhrada vrací možnost kousat a na první pohled se nic nemění. Senioři se však s příchodem náhrady vyhýbají některým druhům potravin, brání se úsměvu na veřejnosti, pociťují obavy a stydí se.

„Při používání zubní náhrady se obecně dostavují obavy z přijímání potravy, problémy s nepohodlím v ústech způsobené přítomností „cizího tělesa“, tedy zubní náhradou, připojují se obavy ze vzhledu a nejistota v komunikaci,“ vysvětluje psychoterapeutka PaedDr. Stanislava Dvořáková.

Nejčastěji seniorům vadí, že se jim pod zubní náhradu dostávají kousky jídla. Mají obavy z toho, že jim náhrada vypadne, že jim nesedí. Bojí se smát na veřejnosti, omezují čas strávený ve společnosti.

„Je třeba si uvědomit, že zubní náhrada má své limity a nikdy stoprocentně nenahradí vlastní chrup. Dobrá spolupráce se stomatologem, který náhradu vyrábí, hygiena a péče o náhradu a samozřejmě kvalitní fixace však zajistí její velmi dobrou a bezproblémovou funkci,“ míní stomatolog MUDr. Richard Dvořák.

AUDIO: Kdy potřebují senioři zubní náhrady a jak cizí tělesa v ústech snášejí? co dodává stomatolog Richard Dvořák.

Ke ztrátě vlastního chrupu může dojít z nejrůznějších příčin. Patří mezi ně úraz, parodontóza, zubní kaz, nebo různé zdravotní problémy. Zubní náhrada upraví například esteticky vzhled, výslovnost a tón hlasu, zlepší stravování bez trávicích problémů a v neposlední řadě se také senior vyhne nepříjemným návštěvám zubní pohotovosti.

Dobře fixovaná zubní náhrada vrací své majitele zpět do života – jsou sebejistí, nebojí se smát, věnovat se svým koníčkům a zálibám, které v důsledku ztráty zubů raději odložili.  

AUDIO: Je mnoho lidí, co používají zubní náhrady, k tomu se vyjádří Ladislava Souralová ze společnosti GlaxoSmithKline a psychoterapeutka Stanislava Dvořáková.

 

Aby zubní náhrada dobře držela, je třeba ji dobře fixovat a pomocí fixačního krému.

V případě používání zubní náhrady je důležitá hygiena. Při nedostatečném čištění zubní náhrady může docházet k zánětům tkání protézního lože. Použití zubního kartáčku může být při užívání zubní náhrady nevhodné, nejlepším způsobem k udržení potřebné hygieny je používání čistících tablet COREGA. Tablety ničí bakterií způsobujících zápach, pomáhají z náhrady odstraňovat skvrny a plak, náhradu vyčistí během 3 minut a nijak ji – na rozdíl od zubního kartáčku – nepoškozují.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář