Chcete přestat kouřit a zároveň ztratit kila? Kouřen neblaze ovlivňuje také psychiku.

Přibližně jedna pětina žen ve věku mezi 18 a 24 lety kouří a většina z nich tvrdí, že nepřestanou z obavy o svou štíhlou linii. Kouření totiž mírně ubírá kila a lidé zkoušející přestat, často zaznamenají pár nepříjemných faldíků navíc. To je ale argument pro setrvání v závislosti sám o sobě chabý. Navíc i s tím se lze vypořádat.

Pokud se snažíte přestat kouřit, přiberete obvykle 2–5 kilogramů. Nikotin potlačuje chuť k jídlu, přestanete-li kouřit, můžete začít pociťovat větší hlad a přejídat se. Nikotin také zrychluje metabolismus, přestáváte-li kouřit, metabolismus se zpomalí, takže stejný přísun kalorií se může projevit přibíráním na váze. Nikotin mění chuť jídla, může vám připadat mdlé a bez výrazné chuti. Když kouřit přestanete, chuť jídla zase objevíte a můžete si ho začít vychutnávat až příliš.

AUDIO: MUDr. Alexandra  Kmeťová z Centra pro závislé na tabáku VFN řekne, jaký vliv má kouření a tloustnutí.

Ač to není na první pohled zřejmé, kouření a psychická onemocnění spolu významně souvisejí. Lidé s psychickými obtížemi- například úzkostí, depresí, po prodělaném psychickém traumatu aj. mají přibližně 2x větší pravděpodobnost, že se stanou kuřáky. Pacienti kouřením překonávají psychické napětí, při kouření si vytvářejí iluzi blízkosti s ostatními kuřáky. Souvislost s depresí je navíc obousměrná. Kuřáci mají větší pravděpodobnost, že se u nich během života vyskytne depresivní onemocnění – a depresivní lidé mají vetší pravděpodobnost, že začnou kouřit.  

Byla také prokázána souvislost s mnoha jinými psychickými onemocněními, například s panickou poruchou, posttraumatickou stresovou poruchou nebo  s ADHD – deficitem pozornosti a hyperaktivitou u dětí a dospívajících.

Odvykání kouření může být u lidí s psychickými problémy obtížnější. Pokud jsou však opravdu rozhodnutí přestat kouřit,  není třeba propadat skepsi. Při spolupráci s odborníky na odvykání kouření, správném užívání léků pomáhajících při odvykání kouření a popřípadě i podpůrné psychoterapii se šance na úspěch výrazně zvyšuje.

Pokud chcete s kouřením přestat a nejste si jistí, jak při tom nejlépe postupovat, je jistě vhodné obrátit se na Vašeho lékaře či vyhledat pomoc v některém z Center léčby závislosti na tabáku. Zvláště při psychických obtížích je důležitá i současná odborná psychosociální intervence a podpora, kterou vám zde mohou poskytnout.   Další informace a veškeré kontakty je možné získat na www.SLZT.cz.

AUDIO: MUDr. Lenka Štěpánková z Centra pro závislé na tabáku VFN rozebere, co způsobuje kouření psychice.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář