22. března si připomínáme Světový den vody

Už dvacet let si vždy 22 března připomínáme, že bez čisté vody není život ani zdraví. A proto je Světový den vody významný i pro lázně České republiky. Některé minerální vody totiž patří ke státem uznaným léčivým zdrojům využívaným k léčbě a rehabilitaci nepřeberného množství chorob. Vhodnost jednotlivých vod pro léčbu definuje platná vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR č. 267/2012 sb. Ta jmenuje i konkrétní lázeňské lokality, které konkrétními vodami disponují. Léčebné využití vod určuje složení – tj. obsah prvků a sloučenin, a vlastnosti, jakou jsou teplota a kyselost. Některé tak působí pozitivně na pohybové ústrojí (Lázně Velké Losiny), jiné na kožní nemoci (Sirnaté lázně Ostrožská Nový Ves), trávicí ústrojí či nemoci horních a dolních dýchacích cest (MIRAMARE Luhačovice), onemocnění močového měchýře a ledvin nebo syndrom vyhoření (ROYAL Mariánské lázně).

 

„Léčivé přírodní zdroje lze léčebně využít pouze ve státem uznaných lázeňských místech. V České republice je jich asi jen třicet sedm,“ konstatoval Ing. Martin Plachý, ředitel sítě lázeňských a wellness hotelů ROYAL SPA, a dodal: „Vyhláška ministerstva zdravotnictví určuje jedenáct základních skupin onemocnění a rovněž i přírodní léčivé zdroje, které lze využít pro jejich léčbu – zejména jde o minerální a termální vody.“ Jako minerální označujeme takovou vodu, která obsahuje v litru minimálně gram rozpuštěných minerálních látek nebo gram rozpuštěného oxidu uhličitého. Může být studená nebo teplá, tedy termální. Termální musí mít přírodní teplotu nejméně 20 stupňů Celsia. Nemusí být nutně minerální, ale pokud je, je skutečným „ranhojičem „V Termálních lázních Velké Losiny používáme nejteplejší a nejvydatnější sirnou vodu v České republice. Velmi dobře napomáhá udržovat v kondici a soběstačnosti například lidi s nevyléčitelnými nervosvalovými chorobami. Urychluje rekonvalescenci pacientů po ortopedických výkonech a skvěle obnovuje svalovou rovnováhu a napětí,“ konstatuje MUDr. Tomáš Vilhelm, vedoucí lékař Lázní Velké Losiny.

 

V Luhačovicích lázeňští lékaři předepisují studené minerální vody, které jsou na různé neduhy podávány různě ohřáté. Tak například silně mineralizovanou uhličitou a jodovou minerální vodu Aloiska lékaři ordinují pro zlepšení trávení a zkvalitnění metabolických pochodů v těle. „Uhličité koupele v minerálních pramenech Jaroslava a sv. Josef se pak řadí k nenahraditelným pomocníkům v boji proti kardiovaskulárním obtížím, a to především u diabetiků,“ říká MUDr. Jana Mahdalíková, vedoucí lékařka Lázeňských hotelů MIRAMARE Luhačovice. K celkové fyzické a psychické odolnosti a kondici však napomáhá voda i prostřednictvím skotských střiků, perličkové koupele, léčebného tělocviku v bazénu nebo třeba plavání. Snad nejznámějším minerálním pramenem v České republice je studená jódová hydrogenuhličitano chlorido sodná kyselka luhačovická Vincentka. Pomáhá při léčbě dýchacích onemocnění, a to jak formou pitné kúry, tak prostřednictvím kloktání, proplachů nosu a inhalací. Vincentka zvlhčuje sliznici dýchacích cest, ředí hleny a napomáhá jejich snadnějšímu odkašlání.

V Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves také používají studený minerální pramen. Obsah síranů, hydrogenuhličitanů a další minerálů, jako jsou vápník, sodík, hořčík, draslík a železo z ní dělají náš nejlepší pramen pro léčbu kožních onemocnění, především pak lupénky. „Jejich působením dochází k uvolnění svalstva, zvýšenému prokrvení podkoží a následně i k navození hojivých procesů kůže,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Macháčková, kožní lékařka ze Sirnatých lázní Ostrožská Nová Ves. Mariánské Lázně jsou zase specialistou na urologická onemocnění. „Například Rudolfův či Karolínin pramen mají díky minerálnímu složení a pH protizánětlivý účinek. Používají se v pitné kúře, ale i jako koupele či v suchých modifikacích. Přírodní minerální uhličitá koupel má díky obsahu CO2 blahodárný účinek na malou pánev, ledviny, ale i celé tělo. Z této léčby profitují děti, ženy i muži jakéhokoliv věku,“ tvrdí MUDr. Magdalena Kozlovská, vedoucí lékařka Lázeňského hotelu ROYAL Mariánské Lázně.
Vodoléčbou a koupelemi proslul už více než před sto lety Sebestian Kneipp. Farář s Wörishofenu ovládal více než sto nejrůznějších vodních procedur. Dnešní lázeňství je za pomoci moderních poznatků dovedlo k dokonalosti. Už dávno však neplatí, že do lázní jezdí jen nemocní starší lidé. Naopak. Čím dál tím častěji je využívají ti, kteří hodně pracují a potřebují si dobře odpočinout a načerpat nové síly. Vody, ať jsou určeny k pitné kúře nebo koupelím však nejsou jediným benefitem lázní. „Každé naše lázeňské zařízení nabízí zhruba padesát procedur někde i více, wellness hotel dvacet až třicet. Patří k nim nejrůznější typy masáží, zábalů, elektroléčba… Součástí většiny pobytů je rovněž konzultace s lékařem, nutriční poradenství, odpočinek a dostatek spánku,“ říká Ing. Martin Plachý.

 

Světový den vody byl vyhlášen Valným shromážděním OSN. Od roku 1993 se koná 22. března každý rok. Letošní Světový den vody je součástí Mezinárodního roku vodní spolupráce a má připomenout, že přístup k čisté vodě je základem pro uspokojování lidských potřeb. V roce 2030 bude totiž 47 procent světové populace žít v oblastech s nedostatkem vody.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář