Kmenové buňky léčí poškozené klouby – unikátní metoda!

Unikátní léčbu artrózy a degenerativního onemocnění kyčlí, kolen, ramen a kotníků pomocí aplikace kmenových buněk nabízí pacientům pražská Poliklinika I. P Pavlova.

 

Je určena pro pacienty všech věkových kategorií. Nelze ji ale doporučit lidem s nádorových či závažným infekčním onemocněním. Úspěšnost léčby závisí na stupni postižení nemocného kloubu.

 

„Zmírnění bolesti se dostavuje už v prvních týdnech po zákroku. K regeneraci, zahojení a obnovení hybnosti porušené kloubní chrupavky dochází zhruba po třech měsících,“ říká MUDr. Martina Čapková z Polikliniky I. P. Pavlova. Díky léčbě kmenovými buňkami uvedlo 89% pacientů s  těžkou artrózou kolene, že zaznamenali alespoň poloviční zmírnění potíží a polovina z nich dokonce zaznamenala zlepšení o 75 %.

 

Pro  tuto léčbu se více hodí kmenové buňky z tukové tkáně. Už kvůli lepší dostupnost a také kvůli  vyššímu počtu kmenových buněk v tukové tkáni (kmenových buněk je zde 500 krát více než v kostní dřeni).

 

„S využitím zkušeností plastických chirurgů jsme proto v uplynulých dvou letech vyvinuli šetrnou metodu izolace kmenových buněk právě z tukových tkání člověka, a jejich následné použití pro regeneraci poškozených chrupavek,“ vysvětluje profesor prof. MUDr. Jaroslav Michálek PhD., garant výzkumné společnosti Cellthera, která je tkáňovým zařízením pro odběrové zařízení Polikliniky I. P. Pavlova.

 

Artrózou trpí v Česku podle statistik až 80 % procent obyvatel nad 50 let. Aplikace kmenových buněk je pro ně poměrně nová šance na vyléčení.

 

Co jsou kmenové buňky?

 

Kmenové buňky jsou tělu vlastní buňky, které mají jednak schopnost sebeobnovy a schopnost obnovy a opravy poškozených tkání a buněk.

 

Jak umí kmenové buňky léčit?

 

Důležité je, že odběr i aplikace kmenových buněk jsou téměř bezbolestné a léčba s jejich pomocí je mnohonásobně účinnější a také jednodušší, než dosavadní léčebné postupy.

 

Kde se kmenové buňky získávají?

 

Zdrojem kmenových buněk je jednak kostní dřeň, pupečníková krev a tuková tkáň. Odborníci ale zjistili, že tukové tkáně mohou získat 500 až 1000 krát více kmenových buněk než ze stejného množství kostní dřeně. Odběr je méně náročný, bez rizika vzniku trombózy či zavlečení infekce do kostní dřeně.  Kmenové buňky izolované z tukové tkáně obsahují navíc další buňky, které utlumují zánětlivou reakci a vytvářejí optimální prostředí pro uchycení vlastních kmenových buněk. Tukovou tkáň získává chirurg odsátím z pacientova břicha, podbřišku nebo hýždí, podle toho, kde má pacient dostatečnou tukovou zásobu.  Odběr se provádí za lokální anestezie a odsátí tkáně, tzv. liposukce, je tak nebolestivé.  Pro regeneraci jednoho kloubu je třeba odebrat 50 ml tukové tkáně pacienta.  Z tukové tkáně jsou pak laboratorně izolovány kmenové buňky vhodné k aplikaci.

 

Co se stane po aplikaci kmenových buněk?

 

Kmenové buňky v místě poškození utlumí případné zánětlivé reakce. Jejich aplikace vede k regeneraci chrupavky a pojivových tkání, které chrupavku vyživují. Kloubní chrupavka se stává odolnější a kvalitnější. Zároveň dochází ke snižování bolestivosti kloubů.  U pacientů s ranějším stadiem nemoci může vést aplikace kmenových buněk k úplnému vyléčení nebo dlouhodobému zlepšení po dobu 10 – 20 let.  Pacientům s těžkým poškozením kloubní chrupavky může léčba částečně pomoci od bolesti.

 

Má léčebná metoda nějaká rizika?

 

Rizika terapie kmenovými buňkami jsou minimální a studie prokázaly, že je zcela bezpečná.  Nebyly ani zaznamenány závažné vedlejší účinky.

 

Schopnost kmenových buněk je opravit a regenerovat poškozenou tkáň, to už vysvětlí lékařka Martina Čapková z Polikliniky I. P. Pavlova a kde se prozatím využívá?

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Čím je kmenová buňka unikátní, za jak dlouho uleví od bolesti, to už říká profesor Jaroslav Michálek PhD., garant výzkumné společnosti Cellther.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář