Akné není jen onemocnění teenagerů

Mýty o čokoládě a potravinách zhoršujících akné jsou překonány, současná léčba snižuje riziko následných jizev.

Akné je nejčastějším kožním onemocněním, pokud se neléčí, může vést k tvorbě doživotních jizev. Pacienty akné velmi obtěžuje a často snižuje kvalitu života a psychickou pohodu. Terapie je ve většině případů nutná.

„Oproti dobám minulým zaznamenala léčba akné velký pokrok. V současnosti je k dispozici řada kvalitních léků a léčebných prostředků. Akné se hojí pomalu a pro úspěch je nezbytná trpělivost, vytrvalost a pravidelnost léčebné péče. Čím dříve se s léčbou započne, tím lépe. Výraznějšího zlepšení lze dosáhnout obvykle až po 3 – 6 měsících léčby. V léčbě je však třeba pokračovat dlouhodobě, často i po dobu několika let, aby se stav udržoval pod kontrolou. Takzvaná udržovací léčba akné je ve světě stále více propagována. Jen tak může být výsledkem spokojený pacient s žádnými nebo minimálními příznaky akné,“ uvádí MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D., kožní lékařka z Nemocnice Jihlava a místopředsedkyně výboru sekce Akné a obličejové dermatózy České dermatovenerologické společnosti JEP.

Místní léčba se užívá především v počátečních fázích onemocnění a u lehké až středně těžké akné, je ale doplňkem celkové léčby akné a je důležitá ve fázi udržovací a preventivní. K osvědčeným lokálním lékům patří retinoidy, kyselina azelaová, antibiotika a benzoylperoxid.

Celková léčba akné je pro těžké a velmi těžké formy akné a dále u středně těžké akné, kde lokální terapie nevedla ke zlepšení. Podávají se antibiotika, izotretinoin (tento je jednoznačně vůbec neúčinnějším lékem k terapii akné), vakcíny a u žen kombinovaná hormonální antikoncepce.

Fyzikální léčba akné je zastoupena světloléčbou. Na zánětlivé formy akné příznivě působí bezpečným viditelným světlem (modré a červené spektrum), prováděná za kontrol lékařem a pod zdravotnickým dozorem. Na dohojení se používají i biolampy či softlasery. Někdy je vhodný i chemický peeling.

Nezbytná je i doplňková léčba akné. Jde o lékařskou kosmetiku. Někdy je i součástí léčby psychoterapie. Při závažnějších psychických obtížích je nezbytná spolupráce s psychologem. Speciální dieta proti akné neexistuje.

„Staré mýty o čokoládě a jiných potravinách údajně zhoršujících akné jsou již překonány. Zatím je prokázán pouze pozitivní vliv redukční diety u obézních osob. Je nutné omezit nebo vyloučit kouření.,“ uzavírá kožní lékařka.

Může být akné i v dospělosti?

Akné se objevuje nejčastěji v období dospívání, od 13. ti. Obvykle ustává do 20. roku. Může ale přetrvávat i do vyššího věku nebo se v tomto věku poprvé objeví. Jde o tzv. akné dospělých. Postihuje především ženy. Projevy jsou nad dolní čelistí. Léčba je nutná, protože pacientky obtěžuje.

Má smysl akné léčit?

Mnoho pacientů s lehčí akné vystačí s používáním vhodné léčebné kosmetiky a správným režimem péče o kůži a nemusí ani léky na předpis používat. Přesto je vhodný kožní lékař, který pacienta vyšetří a určí způsob léčby pro konkrétní typ akné.

Jak rychle se akné hojí? Může se zhojit?

Akné se hojí pomalu a pro úspěch je nezbytná trpělivost, vytrvalost a pravidelnost léčby. Výraznějšího zlepšení lze dosáhnout obvykle až po 3 – 6 měsících léčby. Léčba je dlouhodobá, často i několik let, aby se stav držel pod kontrolou. Udržovací léčba akné je ve světě podporována.  Pokud je léčba započata včas, je velká naděje na zhojení bez jizev.

Akné je zánětlivá choroba vlasu a mazové žlázy

Projevy akné vznikají v důsledku čtyř příčin. Jsou to zvýšená tvorba kožního mazu a zvýšené rohovění mazových žláz, což vede k jejich ucpávání. Zde se množí bakterie a vzniká zánět. Další vlivy (dědičnost, hormony, kouření a psychika) mají méně zásadní význam.

Akné postihuje obličej, hrudník, záda a oblast nad rameny, tedy místa s velkým množstvím mazových žláz.

AUDIO: O akné hovoříme s kožní lékařkou Zuzanou Nevoralovou z Nemocnice Jihlava.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář