Akné ve vyšším věku? Rozhovor s odborníky

Akné je nejčastějším kožním onemocněním, pokud se neléčí, může vést k tvorbě doživotních jizev. Pacienty akné velmi obtěžuje a často snižuje kvalitu života a psychickou pohodu. Terapie je ve většině případů nutná.

Nezbytná je i doplňková léčba akné. Jde o lékařskou kosmetiku. Někdy je i součástí léčby psychoterapie. Speciální dieta proti akné neexistuje. Je nutné ale omezit nebo vyloučit kouření.

Akné se objevuje nejčastěji v období dospívání, od 13. ti. Obvykle ustává do 20. roku. Může ale přetrvávat i do vyššího věku nebo se v tomto věku poprvé objeví. Postihuje především ženy. Projevy jsou nad dolní čelistí. Léčba je nutná, protože pacientky obtěžuje.

AUDIO rozhovor: O akné nám více řekly lékařky Zuzana Nevoralová a Irena Zrzavecká.

Mnoho pacientů s lehčí akné vystačí s používáním vhodné léčebné kosmetiky a správným režimem péče o kůži a nemusí ani léky na předpis používat. Přesto je vhodný kožní lékař, který pacienta vyšetří a určí způsob léčby pro konkrétní typ akné.

Projevy akné vznikají v důsledku čtyř příčin. Jsou to zvýšená tvorba kožního mazu a zvýšené rohovění mazových žláz, což vede k jejich ucpávání. Zde se množí bakterie a vzniká zánět. Další vlivy (dědičnost, hormony, kouření a psychika) mají méně zásadní význam.

Akné postihuje obličej, hrudník, záda a oblast nad rameny, tedy místa s velkým množstvím mazových žláz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář