Akné je nepřítel teenagerů, ale i dospělých

Jde o neinfekční chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz, se kterým se setkávají nejen dospívající, ale také dospělí. Vznik podporují některé pohlavní hormony, genetické vlohy, intenzivní vymačkávání pupínků, sluneční záření nebo nevhodná kosmetická péče.

 

Akné je nejčastěji na tváři, šíji, hrudníku a zádech, popřípadě také na podpaží a hýždích. Tyto zánětlivé papulky se objevují nejčastěji v období dospívání (acne vulgaris). Vyskytují se až u 85% mladých lidí do 25 let. V posledních letech se objevuje akné zejména u dospělých žen, a to do 45 – 50 let.

 

Dalšími faktory pak mohou být stres, potravinová alergie či užívání některých léčiv (steroidy, antidepresiva, některé léky proti epilepsii, některé druhy  antikoncepce). Další příčinou vzniku může být také chronická zácpa, znečištění střev a nadměrná spotřeba solených potravin, cukrů, tuků a živočišných potravin.  Ženy často chybují při užívání nevhodných kosmetických přípravků a make-upů, případně o pleť nadměrně pečují.  Pleti například neprospívá nadměrné používání výživných a mastných krémů či opakované umývání pokožky mýdlem, které vyvolávají zvýšenou produkci mazu a někdy i zhoršení akné. Proto je vhodné používat kosmetiku, která je určená pro problematickou pleť.

 

Léčba musí být důsledná a pravidelná

 

Správně volená terapie vede k brzkému zlepšení. Léčba trvá tak dlouho, dokud trvají příčinné faktory onemocnění.  Pokud by byla terapie krátkodobá, nebo přerušena, je téměř 100% pravděpodobnost nového vzplanutí onemocnění. Dá se říci, že po pauze léčení 1 – 2 měsíců dochází k obdobným projevům onemocnění, jaké byly před zahájením léčby. Léčení je proto nutno vést důsledně a pravidelně. Pro závažné formy akné existují specializované poradny pro akné.

 

Správná léčba akné by tak měla nejen zmírnit mastnou kůži, odstranit akné, ale také zabránit vzniku nových zánětlivých projevů. S léčbou akné bychom tak měli začít co nejdříve – tzn. při prvních projevech. Oddalování léčby může akné zhoršit a způsobit trvalé nedostatky pleti. Také nevhodně aplikovaný lék může vést např. k pálení, svědění, zarudnutí, olupování, až k tvorbě drobných pupínků a neštoviček.

 

 

 

 

 

 

Foto: Léčba Acnevacem před a po

 

 

Léčba akné proto závisí na mnoha okolnostech, mezi které patří hlavně závažnost onemocnění, psychický stav pacienta a samotný způsob léčby. Jedním ze způsobů, jak zvýšit celkovou obranyschopnost organismu i kůže, je modulace imunitních mechanismů pomocí přípravku ACNEVAC. Obsahuje neškodné části bakterií, které jsou častými původci kožních infekcí a které stimulují imunitu a tím posilují přirozenou obranyschopnost organismu.

Doporučená cena přípravku, který je dostupný v lékárnách, je 252 Kč. Jedno balení obsahuje dávku na tři měsíce užívání. Více informací je dále k dispozici na www.acnevac.cz
Účinnost tohoto originálního českého přípravku ACNEVAC potvrdila nedávno provedená studie realizovaná na souboru 83 českých pacientů.

Pupínky na tváři snad zažil každý z nás a některým akné znepříjemňuje život a musí navštívit odborníka. Docentka  Jarmila Rulcová (foto). z Dermatovenerologické kliniky FN Brno nabádá své pacienty, aby dodržovali léčbu a byli během ní důslední, někdy je to bohužel dlouhodobá záležitost . Co ještě k akné vulgaris říká?

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář