Pásový opar postihuje starší 50 let, častěji ženy

Každý třetí Čech někdy onemocní pásovým oparem. Onemocnění je nejen bolestivé, ale může vést k postižení oka, někdy trvá bolest velmi dlouho. U nás se mohou  lidé starší padesáti let nově nechat proti pásovému oparu očkovat.

Pásový opar (herpes zoster) je bolestivé puchýřnaté onemocnění způsobené virem varicella-zoster, které obvykle na několik týdnů postihuje určitou část těla, nejčastěji trup nebo obličej. Bolest trvá i léta a její léčba je velmi komplikovaná.

Výskyt nemoci je přitom častější u starších pacientů, očkování vakcínou Zostavax se tedy doporučuje zejména lidem nad padesát let věku. Je pravděpodobné, že se tento opar objeví kvůli snížené imunitě. „Nevíme, proč se u někoho virus aktivuje a u jiného ne. Předpokládá se, že jde o důsledek oslabení organismu,“ říká profesor Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti.

AUDIO: Komu by doporučil očkování proti pásovému oparu profesor Roman Prymula a profesor Petr Arenberger popíše, jak pásový opar bolí.

„Když už očkování nemoci nezabrání, alespoň sníží její projevy. Doporučuji nechat se očkovat co nejdříve, protože čím starší při očkování jsme, tím horší odpověď na něj máme. Vedlejší účinky jsou při vakcinaci minimální – někdy se kolem vpichu v oblasti ramene udělá pupínek. Očkování se neprovádí u těhotných žen a osob s narušeným imunitním systémem,“ upozorňuje přednostka Geriatrické kliniky VFN v Praze profesorka Eva Topinková.

AUDIO: Pásový opar stěžuje život starším lidem, to už vysvětlí profesorka Eva Topinková přednostka Geriatrické kliniky VFN.

Pásový opar se léčí antivirotiky a léčbu je nutné zahájit do dvou až tří dnů od objevení prvních puchýřků, aby se zmírnily komplikace. Bolest se přitom někdy objevuje ještě tři měsíce po výsevu puchýřů a s každým rokem věku narůstá riziko bolesti o devět procent.
Virus pásového oparu je přitom společný s „obyčejnými“ neštovicemi. „Po prodělání neštovic se virus schová v tkáni a číhá. Navenek se projeví např. při stresu apod. Prvotní nákaza jsou tedy vždy neštovice.

Ženy po 50.roku věku jsou onemocněním ohroženy častěji než muži. „Vím, že s věkem roste pravděpodobnost, že pásový opar dostaneme že se ho není jednoduché zbavit. A když mi moje kožní lékařka řekla, že existuje možnost se před ním chránit, využila jsem ji. Je lepší se starat dřív než pozdě,“říká herečka Valerie Zawadská.

AUDIO: Proč se nechala očkovat proti pásovému oparu herečka, dabérka Valerie Zawadská.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář