Alergie a jak na ni pomocí homeopatik?

Problémy s alergickou reakcí zažil téměř každý z nás. Dle pediatrů se procento dětí s alergickými reakcemi různého typu aktivně zvyšuje každým rokem. Zvýšené riziko se týká i dospělých, kteří zatím žádné příznaky neměli. Jak na alergie homeopatickou léčbou jsme se zeptali lékařek z oblasti alergologie a imunologie praktikující i homeopatickou léčbu. 

Jaká je vlastně definice alergie, jak alergie vzniká?

Na to jsme se zeptali MUDr. Evy Kettmannové, alergoložky, klinické imunoložky, odbornice v homeopatii: „Alergie je omyl imunitního systému – špatné vyhodnocení situace, kdy dochází ke tvorbě protilátek například proti pylům, které se v přírodě běžně vyskytují. K alergické reakci přispívá genetická predispozice. Pokud je jeden rodič alergik tak u dítěte je predispozice až 30 % či 40 %, pokud jsou oba rodiče alergici, tak dokonce 60% až 70%. Díky tomu zaznamenáváme každým rokem více pacientů, hlavně z řad dětí. Na alergii má značný vliv i naše prostředí jako znečištění, nezdravá strava a také nadměrná konzumace klasických léků. Alergie se může projevit jako: ucpání nosu, kýchání, svědění, zarudnutí očí, kopřivka, kašel, dušnost či ekzém.”  

Aktuálně začíná sezona jarních pylů. Obvykle začíná začátkem února. Když je mírnější zima, kvetou některé stromy již dříve. Současnou pylovou situaci doporučujeme sledovat na informačním serveru: www.pylovasluzba.cz. 

„Homeopatická léčba je velmi vhodná pro pacienty trpící právě pylovou alergií, zvláště pak u dětí, je velmi šetrná a účinná. Optimální je začít s léčbou ještě před začátkem pylové sezóny, aby byl organismus lépe připraven, včasné nasazení léčby zvyšuje její efekt. Nicméně s léčbou je možné začít kdykoli během pylové sezóny. Délka léčby je individuální, vždy záleží na konkrétním pacientovi a intenzitě jeho obtíží, kterou by měl zhodnotit zkušený homeopat,” říká MUDr. Renata Sikytová, alergoložka, klinická imunoložka, odbornice v homeopatii. 

Homeopatická samoléčba je možná u lehčích a nekomplikovaných nosních a očních projevů. Pokud jsou projevy intenzivnější, pacient se cítí celkově unavený, potíže doprovází zvýšená teplota, kašel nebo dechové obtíže, je vždy potřeba osobná konzultace. Je nutné si uvědomit, že pylová alergie není banální záležitost – bez léčby může způsobovat výraznější vyčerpání a únavu a další komplikace. 

A jaké léky jsou vhodné pro pylového alergika? 

„Homeopatická léčba mne oslovila jako velmi účinná a přitom šetrná léčebná metoda. Homeopatické léky nejsou toxické, nemají tedy žádné nežádoucí účinky a jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, lze je doporučit i těhotným ženám nebo kojícím maminkám. Velkou výhodou je i to, že se dají případně kombinovat s léky klasickými,“ vysvětluje MUDr. Renata Sikytová a dodává: „Základním lékem by měl být POUMON HISTAMINE 15C (dávkování: 2x až 4x denně 5 granulí), tento lék zmírňuje, až zcela zastavuje alergickou reakci. Dále pak homeopatické léky zaměřené na toleranci pylových alergenů, jedná se o POLLENS 15C při alergii na jarní pyly (preventivní dávkování: 10 granulí 1x týdně, měsíc před začátkem pylové sezóny, od prvních projevů alergie: 5 granulí každé ráno) a POLLENS de GRAMINÉES 15C při alergii na seno, užívá se ve stejném dávkování. Do lékárničky bych doporučila přidat ještě homeopatika na konkrétní projevy ALLIUM CEPA 9C (lék z cibule) na alergickou rýmu a EUPHRASIA OFFICINALIS 9C (lék ze světlíku lékařského) na oční obtíže.” 

„U alergie na roztoče nebo domácí zvířata je třeba přistupovat k pacientovi více individuálně, zde je léčba celoroční a mnohdy složitější,” dodává MUDr. Renata Sikytová.

Další nepříjemnou alergickou reakcí je kopřivka„Akutní kopřivka je zánětlivá reakce kůže, která se projevuje svědivou vyrážkou podobnou popálení kopřivy. Svědění obvykle nastupuje prudce a přetrvává několik minut až hodin. Může se objevit kdekoliv na těle a na sliznicích. Jde o časté onemocnění, každý pátý dospělý si tím někdy projde. Příčinou může být alergie, infekční agens, aj. třetina příčin zůstává neznámá,” říká MUDr. Eva Kettmannová. Kopřivku může vyvolat jak fyzický kontakt s alergenem z okolí pacienta, tak i psychický impuls. 

Co je vhodné mít v domácí lékárničce na akutní kopřivku? 

„Doporučuji APIS MELLIFICA 15C pokud ke zlepšení dochází po studené sprše a obkladech. Pokud naopak při kontaktu se studeným a vodou dochází ke zhoršení, je vhodný lék URTICA URENS 5C. Antialergický lék, který doporučuji přidat k léčbě, je POUMON HISTAMINE 15C a dále ARSENICUM ALBUM 9C, pokud je kopřivka způsobena konzumací zkaženého masa, intoxikací z jídla. Co se týká dávkování, doporučuji od každého zvoleného homeopatického léku 5x denně 5 kuliček, se zlepšením snižovat frekvenci dávek a vysadit,“ dodává MUDr. Eva Kettmannová. 

V poslední době dochází k výraznému nárůstu potravinové alergie u dětí a mladých lidí. V našich ordinacích zaznamenáváme významný nárůst potravinových alergií u dětí. Ve věku do 3 let jimi trpí až 8 % dětí. U pacientů s touto problematikou hrají samozřejmě velkou roli genetické vlivy, ale stále častěji se uplatňují i vlivy prostředí – znečištění, stresové faktory, nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky a v neposlední řadě i špatné složení střevní mikroflóry, které může být způsobeno i opakovaným podáváním antibiotik. Je třeba myslet také na to, že velmi důležitá je i životospráva nastávající maminky během těhotenství, kontakt s dítětem ihned po porodu, kojení apod. Homeopatická léčba je při těchto alergiích velmi účinná, ale pod vedení zkušeného homepata. Zde je samoléčba homeopaticky nemožná, protože lékař musí znát komplexní anamnézu pacienta, aby mohl stanovit individuální léčbu,” říká MUDr. Renata Sikytová.

Často se také mluví o psychosomatických vlivech. Jak je to u alergie, má psychika vliv na její vznik a intenzitu příznaků? „Neexistují jednoznačné vzorce ani interpretace, ale u každého alergického pacienta sehrává psychika velice důležitou roli a k celostní práci s pacientem patří právě i toto uvědomění si souvislostí. Například když má dítě úporný ekzém, lékař nebo terapeut by měl pátrat po tom, co se děje v rodině. Jaká potřeba dítěte není naplněna, potřebuje víc pohladit, žárlí na sourozence nebo svým onemocněním udržuje nefunkční vztah rodičů pohromadě. U ekzému v případě mladého dospělého může sehrávat roli pocit, že je nedoceněn, přehlížen od okolí. Projevy dušnosti u astmatu může vyvolat nebo zhoršovat strach, stresová situace, dále může souviset s dlouhodobým pocitem omezení svobody, volnosti, jinak řečeno něco nebo někdo člověka dusí, u dětí je to často úzkostný rodič,“ vysvětluje MUDr. Eva Kettmannová.

www.svethomeopatie.cz

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář