Alergie nás trápí čím dál tím víc – bojovat s nimi se dá i důkladným úklidem

Bojovat s alergiemi můžeme nejen pomocí léků, ale také důkladným úklidem – například vysáváním a čištěním matrací.

Podle alergoložky MUDr. Ireny Krčmové, CSc. z Ústavu klinické imunologie a alergologie fakultní nemocnice v Hradci Králové provází alergie lidstvo již tisíce let. Za alergen můžeme považovat látku obvykle bílkovinné povahy, na kterou náš imunitní systém reaguje přecitlivěle. „Náš obranný imunitní systém tedy reaguje na něco, co je běžné a pro organizmus obvykle neškodné,“ uvádí doktorka Krčmová.

Roztoči trápí naše děti mnohem více než pyly, a pokud mají v rodině domácího mazlíčka, často se přidružuje i alergická vazba na živočišné alergeny,“ doplňuje doktorka Krčmová.

Koberce a matrace v postelích jsou místem, kde se snadno a úspěšně vyskytuje špína, šupinky kůže, nečistoty a alergeny, pocházející z výkalů roztočů. Právě na tyto oblasti je potřeba se při úklidu zaměřit. Podle doktorky Krčmové bychom se při důkladném a pravidelném úklidu měli zajímat také o to, čím uklízíme, zda je náš vysavač vybaven HEPA filtrem. „Pokud je z tkaniny HEPA filtru zhotoven celý sběrný sáček, je ochrana proti kontaktu s alergeny mnohonásobně vyšší.“

Účinným prostředkem ke snížení alergenů je taktéž pravidelné koupání zvířat, které snižuje obsah živočišných lupů a sekretů v prostředí.

 

AUDIO: Alergoložky Ireny Krčmové, z  imunologie a alergologie FN v Hradci Králové se ptáme, jak se bránit doma roztočům.

 

Jak u alergiků pomáhají HEPA filtry, potažmo HEPA sáčky u vysavačů?

 

HEPA  filtr – jde o vysoce účinný filtr vzduchových částic. Je to jakýsi „chomáč“ náhodně uspořádaných vláken. Podstatnými parametry jsou šířka těchto vláken, jejich vzájemná vzdálenost a tloušťka celého filtru. HEPA filtr používaný ve vysavačích jako výstupní prachový filtr je schopný zachytit mikroskopické částečky prachu a senzibilizující alergeny až s téměř stoprocentní účinností.

Pokud je z tkaniny HEPA filtru zhotoven celý sběrný sáček, tak senzibilizovaný pacient je vysoce ochráněn proti kontaktu s alergeny. Návratnost roztočů a jejich alergenů do interiéru je nereálná. Manipulace s vysavačem je proto opravdu bezpečná.

 

AUDIO: Ze společnosti VORWERK nám speciální vysavač představí Vít Paulíček.

 

Boj s roztoči a jejich alergeny je trvalý a celoživotní. Je důležitý v rodině zejména malého alergika, neboť právě v časných fázích onemocnění můžeme ještě mnohé ovlivnit.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář