Dětské alergie v domácím prostředí

… aneb nebezpečí domova, kterým lze předejít

V posledním desetiletí alergická onemocnění narůstají zejména u děti. Na trhu jsou proto mnohá řešení, např. tzv. zdravé byty s řízenou výměnou vzduchu, které umožní snížit výskyt alergenů pro vývoj našich dětí.

 

Až kolem 90 % svého života trávíme uvnitř budov, obklopeni moderní technikou a 40 % z nás také se svými zvířecími mazlíčky. Lidé stále věří, že „můj dům, můj hrad“. A k tomu i další číslo … u nás se udává přes 2 miliony osob, které trpí nějakou formou alergie.

 

Je prokázáno, že značný vliv na alergie má i domácí prostředí. Kde alergii zhoršují roztoči, malí členovci, které jsou pro oko neviditelní. Nejvíce je jich v matracích, polštářích a dekách, kde mají správnou teplotu, vlhkost a potravu. Nejvíce alergikům způsobují potíže hned ráno po probuzení, a to rýmou, atopickým ekzémem nebo astmatem.  Jeden gram prachu z matrace může obsahovat 2 000 – 15 000 roztočů..

 

Plísním se daří i na vlhkých zdech a vzduchem létají jejich zárodky – tzv. spory. Je nutné zmínit i alergeny domácích zvířat,kdy psí a především kočičí alergeny obsažené v jejich slinách, jsou pro děti velmi agresivní.

 

Dalšími významnými alergeny jsou pyly, které létají vzduchem, takže se dostanou i do domácího prostředí.

 

Domácí prach také obsahuje částice, které dráždí naše sliznice a vyvolávají alergické problémy.
Z látek, které mohou podpořit vznik alergické reakce, jsou i oxidy dusíku, které v bytech vznikají při použití plynových spotřebičů.  Proto koupelna bez větrání představuje značné riziko, neboť se oxid uhelnatý může hromadit a může tak dojít k akutní otravě.

 

Časté větrání okny přináší do domova smog, prachové a pylové alergenní látky. Jak z toho ven, když chceme mít domácí prostředí vhodné pro nás a naše děti?

 

Ne vždy je k dispozici čerstvý čistý vzduch, proto nastupuje větrání mechanické.  Mechanické větrání umožní nejen cirkulaci čerstvého vzduchu, ale přicházející vzduch se také filtruje a současně zpětně získává teplo z odcházejícího vzduchu. Je tedy možné zachovat přívod nezbytného množství čerstvého vzduchu při velmi nízkých provozních nákladech.

 

Jde o trend moderního zdravého bydlení, a to v podobě nízkoenergetických a energeticky pasivní bytů a domů.

 

V České republice je leaderem ve výstavbě nízkoenergetických a energeticky pasivních bytů developerská společnost JRD s.r.o.

 

V těchto bytech je zajištěna příjemná teplota jak v zimě, tak i v horkých letních dnech. Největší výhodou je ale stálý přísun čerstvého vzduchu bez průvanu. Díky tomu se v takovém bytě stále cítíte příjemně a váš spánek je kvalitnější,“ říká Ing. Martin Svoboda, odborník na zdravé bydlení ze společnosti JRD, s.r.o. Nesetkáte se zde se suchým vzduchem, nevyhovující teplotou ani s vydýchaným vzduchem způsobujícím únavu, bolest hlavy a špatný spánek.

„Systém řízeného větrání přivádí dostatek čerstvého vzduchu a současně odvětrává oxid uhličitý, nepříjemné odéry, různé druhy plynů a aerosolů. Díky filtraci vzduchu zbavuje prostor od prachu a je-li požadavek i pylů,“ dodává Ing. Martin Svoboda.

 

Používají se i prachové filtry, které zachytí velké množství prachových částic z venku. To určitě potěší hospodyňky, které nemusí pravidelně používat prachovku pro odstranění usazeného prachu.

Systémy instalované v bytech umožňují  pohodlné a  i zdravé prostředí pro život i odpočinek. Čerstvý vzduch s vhodnou teplotou spolu s účinným omezením hluku je základem kvalitního spánku.

Přikrývky by měly být z dutého vlákna a povlečení se pere nejméně jednou za 14 dní při teplotě vyšší než 55°C. Lůžkoviny se větrají alespoň 2x týdně a matrace se vysávají.
Nepodceňujme vnitřní prostředí a klima uvnitř našich domovů, a to nejen s ohledem na dospělé, ale především na děti, které jsou daleko více ohrožovány a vystavovány nástrahám alergenního prostředí již od velmi útlého věku.

www.jrd.cz

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář