Pro každou ženu existuje vhodná antikoncepce. Důležité jsou její potřeby a přání.

Věk prvního pohlavního styku se u nás pohybuje kolem 17.tého roku života. Naopak průměrný věk prvorodiček přesahuje 30 let. Ženy tedy začínají pohlavně žít brzy, ale rodiny zakládají později. Antikoncepce je hlavně chrání před nechtěným otěhotněním.

Žena si vybírá z různých forem antikoncepce – tablet, náplastí nebo vaginálního kroužku, může si vybrat dávku hormonů například v tabletě.

Dnes vzrůstá zájem žen o zavedení nitroděložního tělíska. Jsou dva typy tělísek – hormonální a nehormonální. Nehormonální tělíska jsou buď bez pevného tvaru ve formě měděných válečků navlečených na vláknu nebo pevného tvaru s mědí, mnohdy navíc s příměsí jiných kovů. Modernější systém představují gestagenní nitroděložní tělíska. Po vyjmutí tělíska je obnovení fertility okamžité. Po zavedení se může objevovat nepravidelné špinění a krvácení. Proto není ideální zavádět tělísko například těsně před plánovanou dovolenou u moře. Po zavedení tělíska s hormonem se intenzita menstruace obvykle sníží.

Pokud žena přichází do ambulance svého gynekologa, očekává debatu na téma vhodné antikoncepční metody. Je nutné, aby lékař znal všechny choroby pacientky i jejích nejbližších příbuzných, dále aby věděl, kolik cigaret denně pacientka vykouří, jakou má váhu a výšku, jaký má životní styl. Také co od antikoncepce očekává, jaké má plány a jak dlouho chce vybranou metodu užívat. Stále častěji mladé dívky odjíždějí na delší dobu do zahraničí, nejčastěji za studiem a žádají antikoncepci, na kterou by denně nemyslely. Která je bezpečná a která je chrání po delší dobu. Šetrnost a dlouhodobost antikoncepce je stále častějším požadavkem ze strany žen.

AUDIO: O šetrné a dlouhodobé antikoncepci si s námi povídá gynekoložka Hana Kosová, Ph.D.

Na co se zeptat svého gynekologa?

Ptejte se vždy, když něčemu nerozumíte nebo vám není jasné, co vám lékař říká. Je velmi důležité, abyste vše správně chápala, jde o vaše zdraví:

Jaká další vyšetření mě čekají a proč?

Jaké možnosti antikoncepce u mě přicházejí v úvahu?

Jaké jsou výhody a rizika vámi navrhované metody?

Musím během užívání dodržovat nějaký speciální režim?

Existují nějaké další alternativy kromě antikoncepční metody, kterou mi nabízíte?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář