Astma a alergie trápí dospělé i děti

Astmatem trpí 5 % populace, u dětí číslo v posledních letech vystoupalo na 8 %. S alergií bojuje každý třetí Čech.   

Průduškové astma postihuje v České republice až 800 000 lidí. Jen přibližně půl miliónu nemocných astmatem je registrováno v lékařských ordinacích. Řada nemocných, hlavně s lehčími formami nemoci, nevyhledali zatím lékařskou péči. Počet pacientů trpících touto chorobou zatím stále roste. Astma může vzniknout v kterémkoliv věku. .

Akutní záchvat dušnosti totiž může bez včasné lékařské pomoci skončit i smrtí. Přes všechny moderní léčebné postupy ročně v Česku zemře na akutní těžké astma asi 95 nemocných.

Zvýšené riziko vzniku astmatu hrozí v rodinách, v nichž už se astma a jiná alergická onemocnění vyskytly dříve, například ve formě alergické rýmy nebo ekzému. „Jedním z významných faktorů pro vznik a zhoršování astmatu je kontakt s cigaretovým kouřem. Ten dokáže dokonce měnit některé dědičné informace, které se předávají dalším generacím,“ podotkl profesor Petr Pohunek.

 „I tak počet astmatiků každoročně roste, tento fakt přičítáme celkovému vzestupu výskytu alergie, vlivům prostředí i celkovému životnímu stylu. Přesto se nám daří udržet české astmatiky ve velmi dobrém zdravotním stavu, s plnou pracovní výkonností, schopností pohybu i sportu a s normální kvalitou života. Díky moderní léčbě předcházíme i mnohým akutním těžkým záchvatům dušnosti, které mohou nemocné ohrozit na životě,“ dodal Pohunek.

Varovné příznaky astmatu

  • Dechové potíže při tělesné zátěži nebo v klidu, provázené ztíženým průtokem vzduchu do plic.
  • Náhlá dušnost a kašel. Suchý, dráždivý kašel astmatika se často zhoršuje během noci a narušuje jeho klidný spánek.
  • Neustálý suchý kašel, který může být doprovázen i následnou dušností. Dušnost se pozná podle ztíženého výdechu a námahy, kterou činí snaha se znovu nadechnout. Výdech je provázen charakteristickými sípavými či pískavými zvuky.
  • Nepříjemný tlak nebo pocit sevření hrudníku.

AUDIO rozhovor: Mějte své astma pod kontrolou, a poslechněte si odborníky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář