Čechům chybí vitamin D, a to až 99 % dospělých!

O vitaminu D se v poslední době mluví stále častěji. Tento supervitamin totiž pomáhá udržovat zdraví, posiluje imunitu a kosti, snižuje riziko vzniku běžných i chronických onemocnění až o 60 %. Přesto podle posledních výzkumů většina populace trpí jeho nedostatkem. V případě České republiky chybí déčko 99 % dospělých osob, což je alarmující číslo.

Odborníci pořád dokola připomínají, že vitamin D nepotřebují pouze děti, ale lidé v každém věku. Výsledky Státního zdravotního ústavu[1] ukázaly, že méně než 1 % dospělých osob získá dostatek déčka z obvyklé české stravy. Když k tomu připočteme fakt, že přes podzim a zimu je nedostatek UV záření, které je pro vytvoření vitaminu D potřebné, je zřejmé, že Češi si „zadělávají“ na pořádné zdravotní obtíže.

Zázračné déčko

To, že vitamin D pomáhá ke vstřebávání vápníku do kostí či posiluje imunitu, ví asi každý. Jenže to není ani zlomek toho, co dokáže. Déčko totiž ovlivňuje celou řadu závažných nemocí, jakými jsou kardiovaskulární onemocnění, roztroušená skleróza či diabetes. Právě nedostatek déčka může stát za vznikem nádoru či cévní příhodou, ale také za nervovými potížemi, jakými jsou podrážděnost, neustálý pesimismus, sklony k depresi a poruchy spánku. Naopak jeho dostatečný přísun pak dokáže těmto chorobám a potížím předcházet či alespoň snížit riziko jejich vzniku. Proto lékaři bijí na poplach a na kritický nedostatek tohoto vitaminu neustále upozorňují.

Snadno dostupný supervitamin

Je zřejmé, že z potravy dostatek déčka nezískáte. Toho jsou si vědomi i odborníci, proto lidem radí, aby chybějící déčko svému tělu dodávali prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. Takovým je i kanadský Swiss Vitamin D3-Efekt 1000 IU. U něj stačí jedna tableta denně, díky níž máte potřebnou denní dávku supervitaminu pokrytou. Jedno balení obsahuje 90 tablet a vystačí vám na tři měsíce.

Myslete na celou rodinu

Kromě sebe byste měli myslet také na své ratolesti. Ani ony na tom nejsou s dostatečným příjmem dobře. V průběhu roku jej má dostatek pouze třetina dětí ve věku 5 až 9 let. Nezdá se vám to dost alarmující? Pak vězte, že po zimě, tedy na jaře, má dostatečný příjem déčka pouze 14 % z nich a přitom jsou ve věku, kdy rychle rostou a vyvíjejí se. Takže jestli nechcete, aby vaši potomci trávili více času u lékaře a doma, než učením ve škole, i jim naordinujte vitamin D. Ideálním může být přípravek Swiss Vitamin D3-Efekt Kids. U něj stačí jedna tableta denně a máte jistotu, že vaše dítě má potřebnou denní dávku zajištěnou. Navíc přípravek má podobu cucavých tablet s pomerančovou příchutí, takže si jej děti oblíbí.

Než bude pozdě…

O tom, že dospělí i děti mají nedostatek déčka, se mluví často. Jenže na každém „šprochu“ je pravdy trochu a u vitaminu D to platí na více než 99 %. Takže začněte na sebe myslet a nečekejte, než se vám tělo ozve s prvními signály, že je něco špatně. Něco už vrátit nejde, a proto na supervitamin nezapomínejte.

Zdroj: https://www.swissnatural.cz/

 

[1] Zdroj: Státní zdravotní ústav, 2017, více zde

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář