Auto pro handicapované má svá specifika

I lidé upoutaní na vozík mohou řídit, jen potřebují auto předem trochu doladit. Na úpravu automobilu handicapovaným přispěje i pojišťovna. Jaké jsou nejčastější změny v autě, kterým jezdí nebo jej řídí člověk s tělesným handicapem?

Foto: NearEMPTiness, Wikimedia Commons

O příspěvek můžete zažádat i zpětně

Na úpravu automobilu pro handicapované přispívají pojišťovny. Musíte si o příspěvek zažádat na úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště, a to až 1 rok zpětně. Váš nárok na základě zdravotního stavu pak posoudí lékařská komise. Po schválení můžete dostat příspěvek až 90 % ceny přizpůsobení automobilu, nejvýše však 350 000 Kč. Automobil musí být samozřejmě přihlášen v centrálním registru vozidel a musí být za něj odváděno povinné ručení – kalkulačka na internetu vám pomůže s jeho výběrem a sjednáním. Některé pojišťovny na povinné pojištění vozidla pro osoby s postižením dokonce nabízejí slevu.

Úpravy v autech pro handicapované

Existuje mnoho možností, jak vozidlo přizpůsobit přepravě nebo řízení osob na vozíčku. Nejčastěji se v autech upravují nebo instalují:

  • snížená a protiskluzová podlaha,
  • nájezdová rampa,
  • snížení nájezdového úhlu,
  • samonavíjecí pásy pro upoutání invalidního vozíku uvnitř nebo vně vozidla,
  • sklápěcí sedadla,
  • hlavová opěrka,
  • otočné provedení sedadla,
  • zesílení zadní nápravy pro osoby, jejichž hmotnost spolu s invalidním vozíkem přesahuje 100 kg.

Handicapovaní řidiči si pak navíc auto nechávají upravovat pouze na ruční ovládání. U volantu rukama ovládají spojku, brzdu i plyn. Spojka může případně fungovat automaticky a řidič se pak o ní nemusí vůbec starat. Speciální úpravou je pedál plynu přemístěný na levou stranu pro řidiče se zhoršenou motorikou pravé nohy.

Správné auto poskytne prostor pro snadnou manipulaci s vozíkem

Ideální auto pro přepravu vozíčkáře by mělo mít dostatek prostoru v interiéru, posuvné boční dveře, zadní výklopné dveře, zesílenou zadní nápravu, výklopné zadní sedadlo a silný výkon. Prodejem bezbariérových vozů či úpravou aut pro handicapované se zabývá poměrně málo autoservisů a prodejců, čekací doby tak bývají dlouhé. Vylepšený automobil však následně poskytne handicapovaným svobodu a snazší přemisťování ve městě i na výletech.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář