Bezlepková dieta a první rodinný den celiaků!

Bezlepkové potraviny jsou vyhledávány především těmi ,  jež mají nesnášenlivost lepku nebo alergii na lepek. Proto je nutné dodržovat přísně stanovenou bezlepkovou dietu. Pouze zdravá výživa a strava mohou osoby s alergií na lepek držet v kolotoči normálního běhu života.

 

První bezlepkový den u nás

 

Dr.Schär, lídr bezlepkových potravin v Evropě a v České republice, připravil pro všechny celiaky a jejich rodiny bezlepkový den s atraktivním programem, který se uskuteční 28. dubna 2013 v Top hotelu v Praze.

 

Stále více lidí musí žít s tímto závažným nevyléčitelným autoimunitním onemocněním. Celiakie se může vyvíjet 1 až 3 roky po zavedení potravin, které obsahují lepek. Onemocnění se nemusí objevit hned v dětství, ale může se rozvinout až v dospělosti. Typické příznaky mohou být neprůkazné a těžko rozeznatelné. Při této nemoci existuje pouze jediná účinná léčba: bezlepková dieta, kterou je nutné celoživotně dodržovat. Lidé s tímto onemocněním nemohou konzumovat výrobky z pšenice, žita, ječmene a jejich odrůd a špaldy.

 

Přesto, že obilniny obsahují lepek, lze je nahradit prosem, kukuřicí, rýží, amarantovými semínky, maniokem, pohankou, kaštany a sójou. Při dietě je doporučená konzumace masa, ryb, zeleniny, ovoce, přírodních mléčných výrobků, vejce, bezlepková mouka a bezlepkové chleby, pečivo, těstoviny a sladkosti.

 

Značka Schär, jako průkopník ve výrobě bezlepkových výrobků, provádí nepřetržitý výzkum a vývoj, který splňuje speciální dietní požadavky. U nás je k dispozici několik druhů chleba, mouky, tortily, pizzy, těstoviny, piškoty, sušenky a oplatky.

 

Na jaře a na podzim jsou pro všechny celiaky organizovány dny otevřených dveří v obchodech se zdravou výživou spojené ochutnávkami výrobků značky Schär. Zájemci mohou vyplnit registrační list a zapsat se do databáze. Nově zaregistrovaným celiakům poskytuje společnost uvítací balíček s užitečnými informacemi a malými vzorky výrobků. Firma navíc úzce spolupracuje s českým klubem celiaků a s lékaři.

 

První rodinný den, organizovaný italskou společností v České republice se bude konat 28. 4. 2013. Pro všechny účastníky je připraven speciální atraktivní program zahrnujíci nejen ochutnávky bezlepkových produktů, kuchařská show s profesionálními kuchaři, odborné informace o onemocnění celiakií a bezlepkové výživě, ale také program pro děti s maskotem firmy Schär – Milly.

 

Jak se projevuje CELIAKIE?

 

Celiakie je trvalá nesnášenlivost imunitního systému na potraviny obsahující lepek. Klasické příznaky jsou nadýmání, průjem, bolesti břicha a nedostatek železa. Může to být doprovázeno úbytkem hmotnosti a pevnosti. Děti s celiakií často trpí nedostatkem chutí k jídlu, často pláčou a mohou mít narušený tělesný růst. Méně typickými symptomy pak mohou být deprese, únava a u žen se také často objevuje osteoporóza.

 

Mnoho lidí ani netuší, že nesnášenlivostí na lepek trpí. Odborníci se domnívají, že celiakií trpí jedna osoba ze sta. Celiakie je zpočátku diagnostikovaná prostřednictvím rozboru vzorku krve, který ukáže na přítomnost určitých protilátek. Tato metoda však není zcela přesná. K získání konečné diagnózy se provádí biopsie tenkého střeva. Samotnou diagnózu lze s určitostí potvrdit až snížením těžkostí po přechodu na bezlepkovou dietu. Při stanovení diagnózy se osvědčila přísná bezlepková dieta, která se musí dodržovat po zbytek života.

 

Ti, kteří trpí celiakií, mohou dnes žít svůj život už téměř bez těžkostí. Je k tomu však potřeba dodržovat několik pravidel. K tomu pár rad připojuje i Ing. Jarmila Kabátová nutriční poradce gastroenterologické ambulance, Piešťany

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Maminka paní Kamily už v pokročilém věku měla časté průjmy, až po nějaké době, když už hodně zhubla, lékaři odhalili celiakii, jak to před těmi deseti lety řešily?

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Víte, že v restauraci Na Zlaté křižovatce v Karlíně svým hostům předkládají zcela bezlepková jídla? A je to u nás unikát. Zve Vás majitel Jaroslav Dohnal.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář