Plicní lékaři bojují za pacienty s CHOPN – S touto plicní nemocí se potýká 800 000 lidí

Dušnost, chronický kašel, únava, vykašlávání hlenů – to jsou typické příznaky chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). U nás trápí přibližně 14 % dospělých. Daří se léčit pouhou třetinu nemocných. Téměř půl milionu lidí o své diagnóze neví.

„Zhruba 80 % všech případů CHOPN má na svědomí kouření. Nemoc je následkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zužování a ke zvýšené tvorbě hlenu. Nejčastěji začnou pacienti pociťovat první příznaky po čtyřicítce, mnohdy je však přecházejí a plicního lékaře navštíví až v pokročilé fázi. Stává se, že jsou do nemocnice dovezeni až v dramatickém stavu dechové tísně a vyžadují léčbu na jednotce intenzivní péče,“ říká prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc., přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc a předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.CHOPN nelze vyléčit, léky však zpomalují zhoršování stavu a zmírňují potíže nemocných.

AUDIO: Jak podchytit u nás pacienty s CHOPN, k tomu se vyjádří profesor Vítězslav Kolek a primář Stanislav Kos.

Čeští plicní lékaři věří, že se situace zlepší – a to ze třech důvodů: novým typům a kombinacím léčby, pacientské organizaci a výzkumu, na kterém pracují s kolegy po celém světě. „Naši pacienti dostávají nejmodernější léčbu. Aby zafungovala, musí ji správně užívat. K tomu je nutné, aby spolu lékaři a pacienti dobře komunikovali,“ vysvětluje profesor Kolek. Proto se čeští pneumologové zapojili do mezinárodního výzkumu CHOPN. „Letos byla díky nám vytvořena rozsáhlá studie s téměř 4000 pacienty, sledující výskyt a podobu CHOPN v 11 zemích střední a východní Evropy. Výsledkem dosud největší studie svého druhu je přesný popis nemocných s touto diagnózou, který nám umožní dobře volit léky, které pomohou pacientům žít déle, kvalitněji a s co nejnižší potřebou návštěv nemocnice. Příští rok největší mezinárodní databázi nemocných dokončíme,“ uvádí MUDr. Vladimír Koblížek Ph.D., zástupce přednosty pro výuku a výzkum Plicní kliniky FN v Hradci Králové.

Užší spolupráci lékařů s pacienty by měl nově zajišťovat pacientský spolek, který vznikl z původní odborné organizace. Podle předsedy MUDr. Stanislava Kosa, CSc. se Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN ) zaměří i na prevenci.

AUDIO: Jak CHOPN trápí pacienty, co nám sdělí MUDr. Vladimír Koblížek  a pacient Gustav Hulinský.

ČOPN organizuje přímo ve Světový den CHOPN, který letos připadá na 18. listopadu, bezplatné spirometrické měření. To je hlavní metodou pro potvrzení diagnózy CHOPN. Ve velkém stanu v Praze na Náměstí Míru si lidé mohou prověřit kondici svých plic od 10 do 16 hodin. Ve stejný den se spirometrické měření odehraje i v Hradci Králové na Baťkově náměstí, od 9 do 17 hodin.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář