Chystáte se až teď na dovolenou – nepodceňujte zdravotní rizika

Riziko nepříjemných zdravotních obtíží během pobytu či po návratu z dovolené lze snížit preventivními opatřeními. Za tzv. cestovatelský základ je považováno očkování proti žloutence typu A, případně užití kombinované vakcíny proti virovým hepatitidám A a B, které lze doplnit dalšími vakcínami dle individuálních potřeb cestovatele.

Vyplatí se myslet na zdravotní prevenci
Návštěva specializovaného centra cestovní medicíny pomůže nejen identifikovat rizika spojená s cílovou destinací a charakterem plánované cesty, ale především je snížit. Avšak v mnoha případech cestovatelé podceňují tato preventivní opatření, spoléhají na svůj vlastní úsudek či intuici a možnosti konzultace s odborníkem nevyužijí. Vystavují se tak případným zdravotním rizikům, která je mohou zastihnout v průběhu pobytu, ale také po jeho návratu.
Velký problém představuje především malárie, neboť vzrůstá počet případů se závažným či komplikovaným průběhem vyžadujících intenzivní péči. Přesto tato infekce zůstává bohužel podceňována jak ze strany cestovatelů, tak odbornou veřejností.
Specializovaná pracoviště cestovní medicíny a infekčního lékařství poskytují nejen komplexní poradenství před odjezdem, ale také diagnostiku a léčbu zdravotních obtíží spojených s cestováním. Českým centrem s největšími zkušenostmi v tomto oboru je bezesporu Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Očkování kombinovanou vakcínou proti žloutence typu A a B platí za tzv. cestovatelský základ
Mezi nejčastější dovážené nemoci, kterým se dá předcházet očkováním, patří žloutenka typu A. Jejím virem je možné se nakazit prakticky kdekoliv, k přenosu dochází orální cestou, nebezpečí představují situace s omezeným dodržováním hygienických standardů či kontroly kvality potravin a pitné vody. Její výskyt je evidován rovněž na území Evropy, včetně České republiky. Žloutenka typu B se nejčastěji přenáší prostřednictvím nechráněného pohlavního styku, ale nakazit se jí dá všemi tělními tekutinami. Pozor by si lidé měli dát na sdílení osobních hygienických potřeb, jako jsou holicí strojky, zubní kartáčky či ručníky, i na těch může virus přežívat. Riziko představují i zákroky typu manikúra, pedikúra či tetování. Dle potřeb cestovatele lze očkováním zajistit dlouhodobou ochranu proti žloutence typu A či při užití kombinované vakcíny i proti žloutence typu B, vakcinace však nemusí chránit 100 % očkovaných jedinců. Očkování proti virovým hepatitidám je považováno za tzv. cestovatelský základ. Další očkování se obvykle doplňují na základě vybrané destinace a její aktuální epidemiologické situace.

AUDIO: Některé rady nám sdělil MUDr. Milan Trojánek z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice na Bulovce.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář