Co je to Parkinsonova choroba, základní informace

Parkinsonova choroba je onemocnění, které je celoživotní a progresivní. To znamená, že příznaky se postupně zhoršují v průběhu času. Lidé, kteří se potýkají s touto chorobou, mají odlišné zkušenosti, jaký život s touto nemocí může být. Příznaky a progrese se u jednotlivých osob liší, a tak nikdo nedokáže předpovědět, které příznaky se objeví a s jakou závažností.

V České republice podle odhadů má Parkinsonovu chorobu 14 až 16 tisíc lidí. Nových pacientů každý rok přibývá číslem 1000 až 1500. Po celém světě má tuto chorobu až 6 milionů lidí.

Několik tipů, jak se s Parkinsonovou nemocí posunout lépe vypořádat:

  1. Pravidelně cvičte. Pravidelné cvičení jakéhokoliv typu podporuje celkovou pohodu a může pomoci zmírnit pohybové i nepohybové příznaky.
  2. Jezte zdravou a vyváženou stravu. Vyvážená strava obsahující ovoce a zeleninu může posílit celkové zdraví a zmírnit nepohybové příznaky.
  3. Hledejte si informace o Parkinsonově nemoci. Informace jsou nejlepším lékem proti obavám. Díky znalostem o nemoci, možnostech léčby a probíhajícím výzkumu můžete sami zhodnotit své příznaky, najít správný tým péče a vypracovat léčebný plán, který bude vyhovovat vašim potřebám. Zeptejte se svého lékaře a dalších lidí s Parkinsonovou chorobou na důvěryhodné a spolehlivé zdroje.
  4. Vytvořte si podpůrný systém. Systém podpory bude pro různé lidi vypadat různě a v různých fázích vaší cesty může vypadat odlišně. Hledejte podporu u rodiny, přátel a dalších lidí s Parkinsonovou chorobou, kteří vám pomohou zůstat společensky aktivní.
  5. Vyhledejte odborníka na pohybové poruchy. Specialista může přezkoumat vaše příznaky, upravit vaše léky a zajistit, abyste měli k dispozici správný pečovatelský tým. Ujistěte se, že jste našli někoho, kdo s vámi dobře komunikuje a bude s vámi spolupracovat při vývoji příznaků a léčebných strategií.

Jak je to s dětmi

Pokud trpíte Parkinsonovou chorobou, určitě vás napadla tato otázka: Dostanou moje děti Parkinsonovu chorobu?

Zatímco malé procento případů Parkinsonovy choroby je způsobeno jedinou genetickou mutací, u velké většiny tomu tak není. I když jste nositelem genetické mutace, která zvyšuje vaše riziko, vaše dítě ji zdědit nemusí. A většina známých genetických mutací spojených s touto chorobou pouze zvyšuje riziko; nezaručují diagnózu.

 

V posledních dvou desetiletích se vědci posunuli od převládajícího přesvědčení, že Parkinsonova choroba nemá žádnou genetickou souvislost, k nalezení několika genetických souvislostí s Parkinsonovou chorobou. Zkoumání těchto souvislostí změnilo naše chápání a přispělo k vývoji nových léků.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář