Den boje proti rakovině nabádá k prevenci a samovyšetření

Čtvrtý únorový den je již od roku 2000 vyhrazen Světovému dni boje proti rakovině. Jeho cílem je upozornit na důležitost preventivních prohlídek a včasného zjištění onkologického problému. Mezi projekty, které informují a vzdělávají širokou veřejnost v této oblasti, patří také kampaň Ruce na prsa a edukační filmy Průvodci onemocněním, které realizuje obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius.

Každých osm minut přibude v Česku jeden onkologický pacient. Za rok je jich tak více než 77 tisíc. A 27 tisíc jich s diagnózou nádorového onemocnění ročně zemře.  „S prodlužující se délkou života paradoxně narůstá i pravděpodobnost, že nás postihne zhoubný nádor. Zhruba každý třetí obyvatel České republiky tak v průběhu svého života onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře,“ přibližuje Doc. Petra Tesařová, onkoložka a spoluzakladatelka Dialogu Jessenius. Právě tato organizace se snaží neúprosná statistická čísla zvrátit pomocí projektů, které sází na preventivní vyšetření a včasné odhalení počínajícího nádoru.

Nejčastějšími zhoubnými nádory jsou u mužů rakovina prostaty, plic a tlustého střeva, u žen pak rakovina prsu a pohlavních orgánů. Proto se i projekty Dialogu Jessenius soustřeďují na tyto diagnózy. K nim natočil sérii edukačních filmů Průvodci onemocněním. K dispozici jsou zdarma na stejnojmenných webových stránkách www.pruvodceonemocnenim.cz. „Filmy mají pomáhat pacientům a jejich rodinám provést je onemocněním a přinést dostatek informací, tak aby mohli léčení, co nejlépe zvládnout,“ říká o projektu vzdělávacích DVD Doc. Tesařová a dodává: „A že naše snažení v této oblasti má skutečně smysl, dokládají i čísla. Jen v roce 2015 jsme rozdali přes 4000 kusů DVD a zaznamenali celkem 83.000 shlédnutí jednotlivých videí na internetu.“

Dalším významným projektem je kampaň Ruce na prsa. Ta se zaměřuje na výuku samovyšetření prsou, což už se za dobu jejího fungování podařilo u sedmi tisíc žen a dokonce i několika mužů v celé České republice. “Jen v roce 2015 bylo možné vyzkoušet si samovyšetření na speciálním prsním fantomu v průměru každý třetí den, protože naše proškolené sestry s ním byly na cestách na některém z 22 míst v ČR 137 dní z roku,” uvádí ředitelka Dialogu Jessenius Michaela Tůmová. Pro ženy, které neměly možnost si vyzkoušet samovyšetření přímo v terénu, může být návodem vtipné instruktážní video na stránkách www.rucenaprsa.cz nebo třeba speciální aplikace pro mobilní telefony, která připomene správný čas pro pravidelné samovyšetření a je k dispozici zdarma jak pro platformu Android, tak i pro iOS.

Díky masivní osvětě a preventivním programům jako jsou tyto zmíněné, se daří v časném stádiu zachytit až 85 % zhoubných nádorů kůže, 77 % zhoubných nádorů prsu a 70 % zhoubných nádorů prostaty a mírně klesá i úmrtnost onkologických pacientů. O další rozšíření informací mezi širokou veřejnost bude usilovat osvěta spojená právě se Světovým dnem boje proti rakovině 4. února.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář