Dětské záněty močových cest. Neléčené záněty mohou mít vážné následky

Pokud si myslíte, že zánět močového měchýře může potkat pouze dospělé, pak se mýlíte. Choroby močového ústrojí patří mezi nejčastější dětská onemocnění, a pokud nejsou včas a dostatečně léčeny, mohou přejít v chronickou formu a s postupem věku v závažnější problémy, například s ledvinami.

Ledviny jsou důležitým orgánem, který filtruje krev a zbavuje organismus škodlivých látek, jež jsou ve formě moči prostřednictvím močových cest odváděny ven z těla. Množství vyprodukované moče se liší podle příjmu tekutin, ale také podle věku dítěte. Zatímco u malých kojenců se jedná o pár mililitrů, u větších dětí činí objem moče přibližně 1 – 1,5 l za jeden den.

Důležitá hygiena

Zánět močového měchýře mívají na svědomí až z 80% bakterie Escherichia coli (E. coli), které se běžně vyskytují ve střevním traktu a jsou součástí naší stolice. Jejich přítomnost v močovém ústrojí je však vždy spojena s infekcí močových cest. Mohou totiž svůj počet během 20 minut až zdvojnásobit a způsobit tak zánět. Infekce se v kojeneckém věku častěji vyskytuje u chlapců, ale od jednoho roku života naopak mnohem více u děvčátek, u nichž náchylnost k tomuto onemocnění bohužel přetrvává až do pozdějšího věku. Příčinou je anatomie – vyústění močové trubice v blízkosti řitního otvoru a kratší délka močová trubice – to vše přispívá k snadnému rozšíření nežádoucích bakterií. Kromě nutnosti naučit své děti způsobu, jak správně pečovat o hygienu intimních míst, je také důležité nepodceňovat léčbu, pokud už k nákaze dojde, aby zánět nepostoupil do ledvin.

Nezbytná opatření

Zánět močového měchýře se u dětí projevuje neustálým nucením na močení s provázejícím pálením a řezáním, které může být doprovázeno zvýšenou teplotou. Dost často se dostavuje i bolest v podbřišku, někdy můžete v moči objevit i stopy krve. Děti, které už byly zvyklé chodit na nočníček, se několikrát za den pomočí.

Při prvních příznacích onemocnění ihned zvyšte dítěti příjem tekutin. Nejvhodnější je nesycená voda či bylinkové čaje (urologický čaj). Tím se zvýší objem moči a častým močením se průběžně omývá sliznice močové trubice, což škodlivé bakterie vyplavuje. Z jídla vyloučíme kořeněné a sladké pokrmy. Samozřejmě dohlížíme na hygienu a raději samy pečlivě utíráme i většímu dítěti zadeček, aby se bakterie opět nedostaly do močové trubice. Důležitý je také klid, ale pokud nechce dítě pasivně ležet v postýlce, můžete mu poskytnout prostor k hraní, avšak bez větší fyzické aktivity.

Neléčené nebo nedoléčené záněty mívají vážné následky, protože se mohou rozvinout do zánětu horních močových cest – močovodů, ledvinové pánvičky, a především ledvin, což se projevuje vysokou teplotou přes 38° C. Na rozdíl od dospělých, které většinou trápí silné bolesti břicha a zad v oblasti ledvin, je malinké dítě většinou jen neklidné a uplakané. Až větší děti mají příznaky podobné nám dospělým, dostavuje se únava, zvracení a v moči se objevuje krev.

 

zdroj textu: babinet.cz

Ilustrační foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář