Může být obezita příčinou inkontinence?

Příznaky inkontinence dovedou člověka pěkně potrápit. Každodenní obavy a stres, nošení inkontinenčních kalhotek nebo vložek i nepříjemný zápach ve společnosti – to jsou běžné situace, které tato dysfunkce přináší. Přitom jim lze v mnoha případech úspěšně předcházet nebo je alespoň následně eliminovat. Jedním z podstatných vlivů na vznik inkontinence bývá nadváha, se kterou je třeba co nejdříve zatočit.

Jak obezita přispívá k úniku moči?

Každé kilo navíc zvyšuje takzvaný intraabdominální tlak uvnitř dutiny břišní, který zvyšuje napětí svalstva pánevního dna i tlak na močový měchýř. To je také důvod, proč se problém inkontinence objevuje většinou u těhotných žen. Orgány jsou jednoduše přetěžovány, což může výrazně ovlivňovat jejich správnou funkci.

Kde začíná obezita?

Jak prokázaly odborné průzkumy, mezi obezitou a rizikem inkontinence panuje přímá úměra. Pokud vás trápí nadváha i únik moči, ze všeho nejdříve si změřte, v jaké fázi obezity se nacházíte. To jednoduše spočítáte pomocí BMI, tedy poměrem vaší výšky a hmotnosti. Na internetu najdete mnoho jednoduchých kalkulaček, které vám s tím pomohou. Normální tělesná hmotnost by se měla pohybovat mezi 18 a 25 BMI a od 30 BMI se již jedná o obezitu. V takovém případě je na čase zjistit příčinu nadměrné váhy a změnit životní styl.

Změňte svůj jídelníček a hýbejte se

Jestliže jste si jisti, že únik moči nemá ve vašem případě jinou příčinu, je na čase změnit přístup ke svému stravování i každodenní fyzické aktivitě. Po přechodu se s kily navíc pracuje mnohem hůř než dříve, i tak je ale možné požadovaného úbytku váhy dosáhnout. Zaměřte se na svůj jídelníček, jezte zdravě a pravidelně a myslete na pravidelný aktivní pohyb. Buďte trpěliví a nesnažte se nadbytečná kila shodit co nejrychleji – instantní hubnutí se totiž často nevyplatí a kila se velmi rychle vrátí zpět. Neklaďte na sebe nereálné nároky a postupujte krůček po krůčku. Přestaňte sladit, zmenšete příjem sacharidů, zvyšte příjem zeleniny a dodržujte pravidelný pitný režim. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.

Posilte pánevní dno

Pokud se pouštíte do hubnutí, mějte na paměti, že pouze zhubnout nestačí. Vlivem obezity se totiž povoluje pánevní dno, kvůli čemuž k inkontinenci následně dochází. Je ho tedy třeba pravidelně zpevňovat. Podívejte se například na Kegelovy cviky, které jsou velmi jednoduché, časově nenáročné a které lze vykonávat při každodenních aktivitách, jako je jízda metrem nebo sledování vašeho oblíbeného filmu. Pravidelné posilování pánevního dna vás vrátí do formy.

 

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář