Vypadlý zub musí hned zpět. A pokud to nejde, přineste ho rychle k zubnímu lékaři
Každé desáté dítě dnes utrpí úraz v obličeji nebo přijde o zuby. Často za to mohou pády z kola, na bruslích a skateboardech. Lékaři stomatologické kliniky v Motole ošetřují především malé pacienty s vážnými úrazy v obličeji.
„ Děti mají sice helmy, ale obličej je nechráněný. Padají na bradu, rty, zuby. Asi dvacet procent jsou úrazy zubů, zbytek tržné rány v obličeji,“ říká primář Stomatologické kliniky dětí a dospělých FN Motol Milan Hubáček.
Děti mezi třetím a čtvrtým rokem přijíždějí s poraněním obličeje na kliniku po pádu v koupelně, ve vaně nebo zakoply a spadly bradou na roh stolku nebo postele. Starší děti už přicházejí se sportovními úrazy – z kola, bruslí.
Mnohým z nich v puse chybí zub nebo alespoň jeho část. Důležitá rada pro rodiče – vypadlý zub musí hned zpět. Je nutné ho umýt, dát zpět a skousnout. A pokud to nejde, musí ho na stomatologii přinést s sebou. Doba, jak dlouho je zub mimo dutinu ústní, totiž rozhodne, zda ho zubaři dokážou vrátit a spravit.
AUDIO: Jak zachránit vypadlý zub, to už poradí primář stomatologické kliniky FN Motol Milan Hubáček.
Otálet s péčí o dětské mléčné zoubky se nevyplácí. Čím dříve se začne, tím lépe. Prořezávání dětských mléčných zoubků začíná po půl roce života. Zprvu je zoubků pár – jde o chrup dočasný, přesto se nesmí péče o něj podceňovat. Pokračuje vývoj a mineralizace stálých zubů. Během čištění zoubků by dětem měli pomáhat a radit i rodiče. První preventivní prohlídka by měla proběhnout po dosažení prvního roku života, přesto se stává, že rodiče vyhledají lékaře až s akutními potížemi, a tedy pozdě.
Chceme-li, aby si dítě začalo čistit zuby samo, je nejlepší názorně mu to předvést. Platí – když dítě vydrží čistit si zuby dvě tři minuty (za asistence dospělého) a zubař při prohlídce nenajde žádný kaz, pak už to dítě nejspíš zvládá dobře. Doporučuje se dočišťovat dětem zuby do dvanácti let věku, kdy už by dítě mělo mít téměř kompletní stálý chrup. Obvykle však rodiče pomáhají svým ratolestem s čištěním zhruba do osmi let věku.
AUDIO: Přednostka motolské stomatologické kliniky Taťjána Dostálová nám objasní, jak s dětmi pravidelně čistit zoubky a kdy jít poprvé k zubaři.
Mnozí rodiče dávají svým dětem sladké nápoje.
- Důležité složky ovoce jsou spíše v čerstvém ovoci, než v džusech.
- Navíc, ovocné šťávy obsahují velké množství cukrů a kyselin, a to i když je na láhvi napsáno „Bez přidaného cukru“.
Hygiena
- Pohlížejte zoubky dítěte často a důkladně.
- Jsou zuby čisté? Není na nich plak?
- Pomáhejte dítěti s čištěním zubů.
- V prvním půlroce života, je pro dítě nejlepší klasické kojení.
- Přikrmování je vhodné jen jako doplněk ke kojení.
- Není dobré, když dítě usíná u prsu ani opakované noční kojení.
- Postarejte se, aby si dítě co nejdříve zvyklo na to, že v noci má spát a ne pít.
Cítí bolesti
- Batole do 2 let není schopno rozpoznat pocity tlaku a bolesti.
- Od 2 do 10 let již dítě chápe možnost ublížení a násilí – možnost konzervativního ošetření kazu i extrakcí zubů v lokální anestézii.
- Nad 10 let by dítě mělo pochopit abstraktní pojmy jako je použití místního znecitlivění, analgosedace, celkové anestézie.
- Puberta – riziko agresivního chování při terapii.
- Zásadní vliv na ošetření mají rodinné vazby, citlivost pacienta i jeho inteligence.