Problém zvaný endometrióza

Endometrióza je gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu endometrií (částečky děložní sliznice), které se objevují mimo děložní dutinu, kde v normálním případě nemají co dělat.

 

Během menstruace reagují na signály ženských hormonů. V určitých místech pak dochází ke krvácení a chronickému zánětu. Ten vyvolává bolest různé intenzity. Dalšími následky mohou být srůsty či jiné komplikace.

 

Endometrióza se obvykle projevuje:

  • menstruací, která bolí a často trvá déle než obvyklých pět dní (50–90 % žen)
  • bolestivým pohlavním stykem (25–50 %)
  • neschopností otěhotnět (20–50 % postižených)

 

Je tady jasné, že onemocnění zasahuje do osobnosti ženy, do jejího sexuálního i partnerského života i do celkové kvality jejího života. V průběhu léčby prožívají některé nemocné ženy řadu strachů a úzkostí, především strach z neotěhotnění. Nejčastější reakcí žen na náročnou léčbu je deprese, která se projevuje poruchou spánku, žena se neraduje, sebehodnotí se a má nechuť k jídlu. Zde už je zapotřebí, aby gynekolog spolupracoval s psychologem, psychoterapeutem nebo s psychiatrem.

 

Endometrióza se týká zhruba každé desáté ženy v plodném věku, přesto je těžké ji odhalit. Léčebné snahy směřují k úlevě od bolesti ,ke zmenšení nebo vymizení ložisek choroby a  ke zlepšení kvality života pacientky.

 

Lékař s pacientkou probere její problémy a při podezření na endometriózu ji pošle na specializované oddělení. K potvrzení nemoci je totiž zapotřebí operačního vyšetření, a to laparoskopie.

 

Laparoskopií lze prohlížet všechny orgány v oblasti břicha a pánve. Pacientka je uvedena do celkové narkózy a je jí proveden malý řez v pupeční jamce, kterým se vsune optický přístroj laparoskop. Ten je opatřen kamerkou a světlem pro přehledné prohlížení orgánů. Největší výhodou laparoskopie je, že lze provádět chirurgické zákroky bez otevření břicha.

 

Lékaři nejčastěji první endometriózu odstraní chirurgicky a poté nasadí hormonální léčbu, aby se endometrióza dále nešířila.

 

A proto nepodceňujte dlouhodobé bolesti břicha a podbřišku a běžte se poradit se svým gynekologem.

 

Mnoho lékařů při problémech žen jako je neplodnost nebo dlouhodobá bolest v podbřišku na možnost endometriózy zapomíná. Proto je vhodné se zeptat, zdali by to nemohla být právě ona, co způsobuje vaše problémy.

 

Kdo je na onemocnění náchylný, jak se chová v těle ženy, ohrožuje těhotenství?…na tyto otázky odpovídá primář Robert Hudeček,  z gynekologicko-porodnické kliniky Brno

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.

 

Ptala jsem se i Ludmily Hamplové, která v 18.ti letech onemocněla a změnil se jí zcela život.

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.

 

Další informace najdete na www.bolestivamenstruace.cz

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář