Poruchy plodnosti

Pokud ihned neotěhotníte, neznamená to, že máte problém. Ve skutečnosti výzkum prokázal, že každý druhý pár se jednoduše pokoušel o dítě v nevhodný okamžik v měsíci. Většina zdravých párů počne během jednoho roku. Pokud jste se bezúspěšně pokoušeli o dítě déle než rok, je vhodné, abyste vyhledali lékaře.

„Máme vše, co potřebujeme, ale ke štěstí nám schází jediné – mít konečně miminko“.

 

Tuto větu slýchají lékaři stále častěji a bohužel je pravdou, že se reprodukční schopnost lidí v civilizovaných zemí stále zmenšuje.

 

Proč? Příčinou je přílišná chemizace našeho životního prostředí, které toxicky působí na ty nejzranitelnější buňky lidského těla, a to jsou vajíčka a spermie.

 

Neplodnost nebo-li nechtěná bezdětnost, je gradující problém, který se týká v současné době asi 15 – 20% partnerských dvojic hospodářsky vyspělých zemí Evropy a 5 – 8% párů na světě.

 

Asistovaná reprodukce je lékařská pomoc partnerskému páru, který má problémy s otěhotněním. Pod pojmem asistovaná reprodukce se skrývá řada jednoduchých i náročnějších léčebných výkonů.
Jediným cílem léčby je porod zdravého dítěte. Dosáhnout tedy otěhotnění a porodu metodou co nejjednodušší, nejlevnější, ale současně i co nejdříve. Je zapotřebí co nejefektivnější diagnostika a pokud možno zahájení léčby jednoduššími postupy (inseminací-umělé oplodnění). Pokud je to nezbytné nebo jednodušší metody nepřinášejí těhotenství, existují i různé metody mimotělního oplodnění.

 

Ve všech metodách asistované reprodukce jsou používány normální pohlavní buňky, v žádném případě nedochází ke genetické manipulaci, celý laboratorní postup se maximálně blíží přirozeným podmínkám.

 

Vlastní vývoj embrya probíhá minimální nutný čas mimo přirozené prostředí a nejpozději od 6. dne po oplození vajíčka probíhá v děloze matky. Lékaři a embryologové zacházejí s pohlavními buňkami a embryi s maximální opatrností a šetrností a dodržují přísná etická pravidla..

 

Foto: Primář MUDr. Jiří Štěpán CSc.z centra asistované reprodukce Sanus Hradec Králové www.sanus.cz

 

Co znamená léčba asistované reprodukce, kolik cyklů platí zdravotní pojišťovna, jsou výhodou dvojčátka?…na to odpovídá sám primář centra

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.

 

Poslechněte si i příběh maminky Dáši ZDE.

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář