Letní úrazy a slunce. Dejte si pozor

Nadměrná sportovní aktivita může vést k nečekaným zraněním, ne nadarmo patří prázdniny k nejvíce rizikovému období úrazů. Následkem jsou někdy velmi bolestivá omezení v pohybu, která se mohou protáhnout na několik dní, týdnů až měsíců. Víte však, jak bolest zmírnit a zároveň se vyhnout fototoxickým reakcím, které na sluníčku hrozí?

Fototoxicita je vlastnost určitých látek způsobovat abnormální reakci kůže na sluneční UV záření. „Fototoxická reakce vznikne u každého člověka po aplikaci zcitlivující látky a následném ozáření ÚV zářením, a to i v odstupu zhruba 14 dnů po poslední aplikaci,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař. Projevuje se akutním zánětem kůže v podobě zrudnutí a puchýřů.

JAK ZVOLIT ÚČINNOU LÁTKU?

Pryč je doba, kdy při užívání přípravků na otoky a modřiny bylo nezbytné se vyvarovat pobytu na slunci, natož delšímu slunění. Stačí si jen vybrat správný přípravek. Na trhu jsou produkty s vysokým rizikem fototoxicity a právě především z tohoto důvodu jsou nyní pouze na předpis. K dostání jsou však přípravky ve formě mastí a gelů, u nichž riziko fototoxicity není známo, případně je velmi vzácné.

Vhodným přípravkem, který po úrazu potlačuje bolest a zároveň urychluje vstřebávání podlitin, jež jsou nedílnou součástí úrazů, je mast s kombinací léčivých látek ibuprofenu a heparinoidu. Synergický efekt těchto látek působí účinně proti bolesti, zánětu i otoku a navíc urychluje vstřebávání podlitin. „Z těchto důvodů je tedy výhodnější použít pouze jeden přípravek s obsahem obou těchto účinných látek než kombinaci několika různých mastí,“ dodává MUDr. Lazák. U přípravků s obsahem ibuprofenu nejsou fototoxické reakce známy, tudíž není třeba se obávat puchýřů a zarudnutí kůže při pobytu na slunci.

Pozor je třeba dát také na parfemaci. Pokud jsou přípravky parfemované, může se také projevit zvýšené riziko alergických reakcí.

POZOR NA KOMBINACI LÉČIV

„V řadě případů silnějších bolestivých stavů však samotná lokální aplikace nemusí být dostačující. Ovšem obecně kombinovat nesteroidní antirevmatikum s různou účinnou látkou není doporučováno ani v případě současného lokálního, tedy kožního a perorálního podání. V takovém případě lze kombinovat lokální a perorální podání (mast + tableta) a to pro silnější analgetický účinek takovéto kombinace. Tím dojde k rychlejší úlevě od bolesti a současně se i zkrátí doba potřebná k hojení,“ popisuje MUDr. Lazák a dodává: „Lépe je použít léčiva s obsahem shodné účinné látky za předpokladu respektování maximální doporučené denní dávky. V případě ibuprofenu, u něhož nejsou fototoxické reakce známy, tato činí 2400 mg/ 24hodin. Vstřebávání ibuprofenu po jeho aplikaci ve formě krému do krevního oběhu je minimální, tedy při běžně předpokládaném množství aplikovaného krému cca 5g se nárůstu toxicity není třeba obávat.“

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář