Rekordně u nás přibývá nových pacientů s virem HIV

Letos testy odhalily nákazu u 208 lidí. Je také o 20 nemocných s AIDS víc. Devět lidí na nemoc selhání imunity v tomto roce zemřelo.

„Česká republika stále patří mezi země s velmi nízkým výskytem nákazy virem HIV, i když jsme se v roce 2012 přesunuli do horší skupiny. Trend vývoje je ale dramatický a varující. Letos určitě překonáme čísla z loňského roku,“ uvedl vedoucí národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček.

Letos laboratoř evidovala 186 nově nakažených mužů a 22 žen. Zhruba každý osmý z těchto pacientů už měl rozvinutou nemoc AIDS. Devět z deseti lidí se nakazilo při sexu. Zhruba 70 procent nových pacientů byli muži, kteří se infikovali při sexu s mužem. V tomto způsobu přenosu je tak ČR na předních příčkách v Evropě.

Průměrný věk nakažených je 35 let. Více než polovina nových případů uvádí obvyklé bydliště v Praze.

HIV pozitivním matkám se narodilo 10 dětí, z toho jedno pozitivní. Přitom 7 matek při otěhotnění vědělo o své HIV pozitivitě a 3 byly zachyceny při screeningu během těhotenství.

Podle Jany Hamanové z agentury SC&C letošní průzkum prokázal, že o nemoci přetrvává řada stereotypů. Víc než čtvrtina lidí si myslí, že se může nakazit při líbání. Desetina se domnívá, že by infekci mohla dostat po použití ručníku nakaženého člověka. Víc než polovina míní, že někdo může být pro ostatní nakažlivý až za několik dní či měsíců poté, co se sám infikoval. Vir přitom může šířit už pár hodin po nákaze.

HIV si lidé spojují se smrtí a proto se bojí testování. Pouze třetina lidí si uvědomuje, že ti, kteří se léčí, mohou žít téměř stejně dlouho, jako by infekci neměli. Na základní otázky kolem viru HIV a nemoci AIDS dokázala odpovědět zhruba polovina. Největší mezery měli lidé se základním vzděláním, ale také mladí do 30 let.

AUDIO: Co Češi vědí o HIV – o letošní průzkumu hovoří Jana Hamanová z agentury SC&C.

 

Česko se od 21. do 28. listopadu zapojuje do kampaně Evropský testovací týden. Lidé se budou moci nechat bezplatně vyšetřit. Seznam míst je na adrese www.prevencehiv.cz či www.hiv-testovani.cz.

AUDIO: Narůstá počet případů HIV? K tomu se vyjádří manažerka Národního programu boje proti HIV/AIDS Veronika Šikolová a ze SZÚ RNDr. Vratislav Němeček.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář