Cukrovka bude mít registr, který uméžní lepší přehled o nemocných u nás

Cukrovka patří mezi nejčastější civilizační onemocnění. V Česku jí trpí necelých 900 000 lidí. Jejich počet rok od roku – přibližně o 30 000 – roste. V roce 2017 začne fungovat Národní diabetologický registr. Ten mimo jiné přesně ukáže, kde se léčí nejvíce pacientů s následnými komplikacemi diabetu, jako jsou poškození sítnice, ledvin, choroby srdce a cév, syndrom diabetické nohy, zmapuje, kolik peněz stojí léčba v jednotlivých krajích a kde jsou slabá místa ve zdravotní péči. To pomůže státu, pojišťovnám a lékařům poskytnout diabetikům co nejlepší péči.

Registr vždy po třech měsících přesně srovná data o léčbě a komplikacích v jednotlivých regionech, bude jasné, kam zacílit odborné semináře, či preventivní programy. Vypadnou tak přesná data o plýtvání léky. Protože část pacientů užívá některá léčiva duplicitně/totožné,podobné/.

Mezi moderní antidiabetika patří gliptiny – léčivé přípravky zvyšující přirozenou cestou produkci inzulinu u diabetiků a glifloziny, při kterých diabetici vylučují přebytečný cukr močí. Jde o bezpečnou  a efektivní léčbu. Mezi první projevy cukrovky patří neuhasitelná žízeň, malátnost, únava, časté nucení na toaletu, zamlžené vidění.

AUDIO: Vyzpovídali jsme dva diabetiky, kteří užívají moderní léky a jsou správně motivování.

 

Diabetes II. typu (relativní nedostatek inzulinu) je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu. Léčí se ústněi antidiabetiky, které zvyšují citlivost k inzulinu. Tento typ diabetu je označován jako cukrovka dospělých, protože se projevuje zpravidla po 40. roce života pacienta. Průběžně je u nás asi 250 000 osob s dia 2. typu, ale o své nemoci ještě nevědí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář