Neodpustili jste si v létě sexuální dobrodružství? Nyní je ideální čas zajít raději na testy!

Krátké letní románky nebo láska na jednu noc. Také to jsou klasické atributy léta. Malé dobrodružství tohoto typu si aspoň jednou za život odpustí jen málokdo a často patří k těm nezapomenutelným. Láska na jednu noc s sebou ale nese řadu rizik a mnohá z nich jsou závažnější než výčitky svědomí nebo nechtěné těhotenství. Letní románky přejí šíření sexuálně přenosných chorob, včetně těch nejzávažnějších. Pokud jste se tedy v létě neodolali pokušení, je čas myslet i na preventivní návštěvu lékaře.

Léto je pro mnohé dobou relaxace a úniku od celoroční rutiny, kdy kromě jiného rádi polevujeme ze svých zásad. Přílišná upjatost se zkrátka na dovolenou u moře, vodáckou výpravu, víkend na hudebním festivalu nebo večírek s přáteli nehodí. Spoustu z těchto aktivit provází dobrá nálada, tanec, popíjení alkoholu a v tak horkém létě, jakým bylo to letošní, i minimum oblečení. Není proto divu, že někdy dojde na neplánovaný nezávazný sex. „V červenci jsem s kamarády vyrazil na pánskou jízdu na Vltavu a v kempu jsem se seznámil se sympatickou slečnou. Horký letní večer a alkohol udělaly své a i přesto, že mám přítelkyni, u smíchu a povídání jsme tehdy neskončili. Ráno jsem se od dotyčné dívky dozvěděl, že i ona je zadaná. Kontakt jsme si tedy pochopitelně nevyměňovali,“ popisuje své letní dobrodružství na jednu noc muž, jehož jméno redakce zná, ale z důvodu citlivosti tématu ho nezveřejňuje. Říkejme mu třeba Milan.

Rizikové jsou také stále oblíbenější pool party a divoké večírky na party ostrovech, z nichž pro Čechy nejdostupnějším je Ibiza. Ačkoliv sexuální turistika v těchto oblastech není tak rozšířená jako například v Thajsku, mnoho lidí je vyhledává právě za účelem seznámení se a pobavení, což může znamenat i sex na jednu noc. „Znám dívku, která se nakazila, a ani nedokáže říct, kdy a s kým k tomu došlo. Pravděpodobně to bylo v létě 2015, kdy se svou kamarádkou trávila léto na Maltě. Tehdy si tam našla místo servírky a při práci potkávala spoustu nových a zajímavých lidí. Občas si s někým vyměnila číslo a po práci vyrazila na pláž nebo do klubu. Předloni jí pak diagnostikovali HIV,“ popisuje Milan příběh dívky, která patří mezi jeho blízké a dnes bohužel také mezi pacienty. Milana ale od jeho letního románku na jednu noc neodradilo ani to, že má ve svém okolí takový případ.

I takto nešťastně mohou končit letní románky, po kterých mnozí v hloubi duše tajně touží. Někteří jsou k tomu motivováni romantickými filmy, další chvástáním kamarádů a jiní třeba internetovými magazíny, které své stránky plní poutavými příběhy čtenářů o letních vzplanutích, a dokonce přidávají tipy, jak si sex na jednu noc užít. „Lidé pak snadno získávají pocit, že dělají něco, co je naprosto běžné, a hrozí, že si nenechají utéct příležitost ani v těch případech, kdy se nemohou dostatečně chránit,“ říká infektolog MUDr. Dan Veselý. Podobné články se vyskytují i v časopisech pro mládež, kde mohou napáchat ještě více škody.

S případnou morální kocovinou si po takovém letním dobrodružství na jednu noc bude muset každý poradit sám. Pokud se ale navíc odehrálo bez ochrany v podobě prezervativu, měl by člověk zvažovat i lékařské vyšetření. Rizika spjatá s celou řadou nemocí mohou totiž být velmi závažná a podceňovat je, se rozhodně nevyplácí.

Základem je přijít včas a podstoupit testování

Vůbec nejdůležitější je přijít včas. U všech pohlavních chorob to znamená navštívit lékaře ihned při výskytu prvních obtíží. V případě HIV je pak žádoucí podstoupit testování opakovaně. Nákaza se totiž dá vyloučit až po uplynutí 2,5 až 3 měsíců od rizikového pohlavního styku. Tak dlouhou dobu tělo potřebuje k tomu, aby si vytvořilo protilátky, které je možné při testování odhalit. Rozhodně ale není od věci oslovit lékaře i dříve. Test provedený před uplynutím zmíněné lhůty totiž odhalí, jestli už člověk není nakažený z minulosti.

Před uplynutím této lhůty se virus nemusí při testování projevit. Během této doby je vhodné pozorněji sledovat svůj zdravotní stav. „Pacienti nejčastěji popisují, že během třetího až čtvrtého týdne po nákaze HIV trpěli chřipkovými obtížemi – vyšší horečkou, nadměrným pocením a únavou. Často bývají obtíže spojené s průjmovým onemocněním, jsou zvětšené mízní uzliny, bolesti hlavy nebo je přítomna vyrážka. Obtíže přetrvávají nejčastěji kolem dvou týdnů, ale mohou trvat až deset týdnů nebo naopak třeba jen pár dnů,“ uvádí infektolog MUDr. Dan Veselý a dodává, že o přítomnosti infekce v těle málokdy svědčí výskyt pouze jednoho ze zmíněných příznaků. Většinou se jedná o kombinaci. Na každý pád by ale lidé měli konzultovat svůj zdravotní stav se svým ošetřujícím lékařem.

Více než třetina nakažených ale neregistruje žádné příznaky, a proto je nutné testování podstoupit i při absenci jakýchkoliv zdravotních problémů. Mnozí lidé bohužel přicházejí až s rozvinutými pozdními příznaky či dokonce s pokročilou chorobou AIDS. Včasným diagnostikováním a léčbou viru HIV se přitom dá předejít rozvoji onemocnění AIDS a možnému úmrtí. Testování zabere pouhou minutu času a je bezbolestné. Provádí ho praktičtí lékaři, dermatovenerologové, vybraní gynekologové a k dispozici jsou také infektologická pracoviště včetně vlastních center specializovaných na HIV a nemoc AIDS.

Existují také zařízení, kde se zájemci ve vybraných dnech mohou nechat anonymně otestovat. Jedním z nich je například pražský Dům světla.

Když už známost na jednu noc, tak jen s ochranou

Počet nakažených virem HIV v Česku za posledních 15 let prudce stoupá. Během prvních sedmi měsíců tohoto roku přibylo dalších 136 případů1. Je to dáno nejen lepší diagnostikou, ale bohužel i tím, že se lidé přestávají nákazy virem HIV obávat. „Je s podivem, kolik lidí neví, jakými způsoby se dá nakazit. Mnozí čerstvě nakažení naopak překvapí svými znalostmi léčby,“ komentuje infektolog MUDr. Dan Veselý, a dodává: „Pacienti s HIV, kteří trvale užívají protivirovou léčbu, dnes skutečně mohou žít dlouhý a plnohodnotný život, za což můžeme být vděční. Tento medicínský pokrok ale bohužel u nepoučené veřejnosti udělal i takzvanou medvědí službu.“ Jeho názor dokazuje i výmluvný výsledek z dosud posledního realizovaného průzkumu, který se tomuto tématu věnoval. Agentura Ipsos2 v roce 2014 zjistila, že 14 procent respondentů do 26 let dokonce považovalo HIV za vyléčitelnou nemoc.

Pokud se člověk dopustil rizikového sexuálního chování, neměl by propadat panice při každé zvýšené teplotě. Současně platí, že ani přenos viru není automatický. Mnoho lidí se o tom, že mělo sex s HIV pozitivním člověkem, vůbec nedozví, protože se na ně nákaza nepřenese. V žádném případě na to ale nelze spoléhat a v době mezi možným přenosem infekce a testováním je doporučována obezřetnost. „Samozřejmostí by po rizikovém sexuálním styku měla být i zodpovědnost ve vztahu k dalším sexuálním partnerům, protože člověk čerstvě nakažený HIV je mimořádně nakažlivý,“ připomíná infektolog MUDr. Dan Veselý.

Není lepší rady, než se při výběru sexuálního partnera chovat obezřetně, udržovat dlouhodobé partnerské vztahy a znát partnerův zdravotní stav. Pokud už k sexuálnímu styku s neznámým člověkem dojde, je důležité neponechat nic náhodě, použít prezervativ a pro jistotu se nechat testovat.

————————————————-

Reference:

1     http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM/HIV_AIDS/rocni_zpravy/2018/HIV_AIDS_07_2018.pdf

2 https://cz.gsk.com/cs-cz/pro-media/archiv-zprav/aids-neni-smrtelnou-chorobou-mysli-si-kazdy-sesty-do-26-let/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář