Hubnutí začíná v hlavě! Rozhovor s psychologem Jeronýmem Klimešem

Vliv psychiky na hubnutí se u jednotlivých lidí liší. Nejdůležitější je dát si reálný cíl a načasování snižovat váhu a zároveň mít motivací.

Proč chceme zhubnout a proč se do toho pouštíme právě teď? Někteří lidé hubnou kvůli zlepšení zdravotního stavu, jiní z estetických či společenských důvodů.

Je dobré být v tuto chvíli v klidu a v pohodě.

„S hubnutím mívají větší problém ženy. Muži si s nadváhou většinou těžkou hlavu nedělají. Když však přijde na realizaci, mají obě pohlaví velké problémy svou váhu redukovat,“ vysvětluje psycholog PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš.

AUDIO rozhovor: Co více nám o hubnutí prozradil psycholog Jeroným Klimeš? Můžete začít i teď během léta, kdy není takový pocit hladu.

Cíl by měl být 0,5–1 kg týdně (u zdravých jedinců).

Je dobré nandat si talíř pouze přiměřenou porci, tu sníst a nepřidávat si. Rychlí jedlíci by měli zkusit zpomalit tempo například porcováním stravy na malé kousky, či stravováním pomocí čínských hůlek.

Dále je třeba zamezit bezmyšlenkovitému jedení. Nejlépe tak, že se člověk bude držet dál od jídla, aby nebylo na dosah (například nemít na stole misku se sušenkami).

Pokud člověk hubne pomaleji a pozvolna, tj. jeho hubnutí je zaměřeno na celkovou změnu životního stylu, a dokonce u postupně hubnoucích lidí byl dokázán výrazný ústup úzkosti, nárůst sebedůvěry a sebevědomí.

Pět kroků ke zlepšení motivace

  • Nenadávejte sami sobě – přistupujte k hubnutí jako k pozitivní etapě svého života.
  • Dávejte si reálné cíle – za krátkou dobu zdravě a trvale nezhubnete.
  • Netajte své hubnutí – naopak uzavřete s okolím koalici proti své nadváze.
  • Nepouštějte stres k jídlu – zesiluje projevy hladu podobně jako nedostatek spánku.
  • Odměňujte se – stačí drobnost, kterou si slíbíte za dodržení svých předsevzetí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář