Rady a tipy: Jak nakopnout IMUNITU

Cítíte se na nic a každou chvíli vás skolí nějaký bacil? Pak je nejvyšší čas posílit imunitu. Jak na to? Zkuste si naordinovat šetrnou Bachovu květovou terapii, která zajistí psychickou harmonii. Právě od psychické pohody se totiž odvíjí i celkový zdravotní stav.  A pak už stačí jen zdravě jíst, spát jako dudek a víc se hýbat!

V dnešní době má mnoho lidí poškozený imunitní systém a každou chvíli marodí. A to ne jen v zimě. „Poruchy imunitního systému mohou být vrozené, ty jsou vzácné a špatně léčitelné. Naprostou většinu tvoří poruchy získané. Zde se jedná buď přímo o onemocnění imunitního systému, například nákaza HIV nebo o nepřímý vliv jiných nemocí, jako je cukrovka, nádory, poruchy výživy či stres,“ upřesňuje MUDr. Ferdinand Polák. Co pomůže imunitu nakopnout? „U získaných poruch imunity už dokážeme poměrně hodně. Paradoxně ale největší úspěchy mají ta nejjednodušší a nejlevnější opatření, jakými jsou zdravá strava, dostatek pohybu a kvalitní spánek,“ vyjmenoval doktor. Až na druhém místě je léčba různými antibiotiky či multivitaminy.

Za všechno může stres!

Žádné prášky vám nepomohou, pokud se vám nepodaří zkrotit stres.  Právě dlouhodobá psychická zátěž, která se projevuje únavou, sklíčeností nebo až depresí, přivodí celkové zhoršení zdravotního stavu. Co takhle zkusit útoku vážnější nemoci tedy v tomto případě předejít pomocí květových bio esencí? Bachova květová terapie přispěje k harmonizaci psychiky, která je za správné fungování obranyschopnosti zodpovědná. První příznaky toho, že je psychika narušená, jsou například únava, sklíčenost, problémy se spánkem, nedostatek sebedůvěry, netrpělivost, strachy a podobně. Oslabení imunity poznáme i podle toho, že se u nás objevuje třeba rýma, zvýšená únava, problémy s pokožkou. Jako první pomoc můžeme využít účinky kombinovaných esencí, které okamžitě působí zklidňujícím účinkem. Výhodou je, že s výběrem vhodné „bachovky“ vám pomohou v každé lékárně.

Kde se léčivé květové esence vzaly? To, že příroda v určitém smyslu odpovídá lidské duši, věděl už v minulém století doktor Edward Bach. Stal se totiž prvním, kdo zjistil, že v rostlinách se skrývají vibrace, které odpovídají vibracím lidské duše a jejím pocitům a emocím, a tedy, že použití správných rostlin dokáže navodit ztracenou rovnováhu a klid. Jeho zkoumání přírody následně přineslo objev 38 květových esencí, které dokážou dostat psychiku do rovnováhy a tím přispějí i k celkovému zdraví.

Jaký květ na jaké problémy?

Květové esence fungují na principu doplnění chybějícího, vyrovnání tlaků a nalezení rovnováhy a harmonie (např. Bio-Bachovky). Mohou tedy jen doplnit, nikdy člověku neuberou či ho nerozhodí nebo neznejistí. Tyto esence pak pomáhají bojovat s nejrůznějšími psychickými potížemi, a protože problém je třeba řešit od jeho podstaty – zevnitř, je přesně takové i jejich užívání. Jednoduše je jen kápneme do nápoje a vypijeme. Obavu nemusí mít ani řidiči, protože minimální množství alkoholu ihned vyprchá, zvláště pak v teplém nápoji.

Zdraví pochází ze střev

Dobře fungující střeva jsou základem imunity. Aby také nebyly, když se pod sliznicemi střeva nachází přibližně 70 procent buněk imunitního systému. „Na povrchu sliznic, především na sliznici zažívacího traktu, je přítomna celá řada probiotických bakterií, které mají v našem organizmu velmi významnou roli – nejenže příznivě ovlivňují dobrou funkci našeho imunitního systému, ale zabraňují také růstu patogenních bakterií. Stejnou funkci zastává střevní mikroflóra. Proto je logické, že řada poruch imunity souvisí právě se špatným bakteriálním osídlením ve střevě,“ uvádí imunoložka Dana Nováková.To jsou důvody, proč mnozí lékaři doporučují pacientům, aby posilovali obranyschopnost svého organismu probiotickými přípravky. Zvláště v období, kdy jsou lidé vystaveni celé řadě škodlivých vlivů (počasí, nemocní v okolí, stres atd.), je potřeba posílit v trávicím traktu „hodné“ bakterie, které svádí bitvu s těmi „zlými“, které by se jinak přemnožily. Stejně důležitá je také „živá“ vláknina z čerstvého ovoce a zeleniny, která má ve střevech nezastupitelnou čistící funkci. Jako magnet k sobě přitahuje škodliviny a vyhání je z těla ven. Co se ještě vyplatí dodržovat?

1. Jezte zdravě a pravidelně

Kromě čerstvého ovoce a zeleniny je dobré do jídelníčku zařadit co nejvíce zakysaných mléčných výrobků a potravin z tmavé mouky. Důležité je pravidelné stravování. Základem by měla být

2. Hýbejte se

Bude-li vaše tělo v dobré fyzické kondici, bude správně fungovat i váš imunitní systém. Rozhodně nejde o to, věnovat se sportu vrcholově. Stačí alespoň dvacet minut rychlejší chůze denně.

3. Nebuďte nasuchu

Hlídejte si pitný režim. Dostatek obyčejné „kohoutkové“ vody totiž tělo čistí od škodlivin. Výborné jsou i bylinné čaje. Slaďte je ale medem nebo stévií.

4. Naučte se odpočívat

I když nemáte času nazbyt, najděte si denně alespoň hodinku na odpočinek. Choďte spát ve stejnou dobu a prospěte se minimálně šest hodin.

Co ještě zabírá?

* Citrusové plody a kiwi (vitamin C)
* guayana, což  je brazilská bobulovitá rostlina, která posiluje imunitu, je vhodná pro zvýšení koncentrace, zlepšuje náladu, spaluje tuky, detoxikuje tělo, brání usazování cholesterolu. Přimíchává se třeba do jogurtů nebo cereálních tyčinek.
* Ořechy, luštěniny a listová zelenina (zinek, hořčík, vitamin E a D).
* Česnek (přírodní antibiotikum).
* Kyselé zelí, jogurty a kysané mléčné výrobky (správné trávení a zažívání).
*Čerstvé ovoce a zeleninu
* Šťáva z aloe vera

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář