Pět let s očkováním proti rakovině děložního čípku

Již déle než pět let mají dívky a ženy v České republice možnost nechat se očkovat proti rakovině děložního čípku. Za tu dobu se objevily nové informace týkající se účinnosti vakcín a toto očkování se stalo důležitou součástí prevence, o čemž svědčí i jeho zavedení zdravotními pojišťovnami do plně hrazených očkování. Dá se očekávat, že dívky se brzy budou běžně nechávat očkovat přímo během pediatrické prohlídky ve 13 letech.

V roce 2006 vydali odborníci z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně doporučení očkovat proti lidským papilomavirům (HPV), a to ideálně všechny dívky ve věku 12 až 13 let. O rok později uvedla společnost GlaxoSmithKline na trh vakcínu Cervarix, která byla vyvinuta cíleně na ochranu proti rakovině děložního čípku, tedy proti dvěma nejčastějším kmenům – HPV 16 a HPV 18. Tyto dva kmeny jsou totiž zodpovědné za přibližně 70 % případů rakoviny děložního čípku.

Po celou dobu, kdy se u nás proti rakovině děložního čípku očkuje, však zároveň probíhala rozsáhlá mezinárodní studie, které se zúčastnilo více než 18 000 dívek a žen. Studie se zaměřovala na sledování účinnosti vakcíny. Výsledky této studie ukázaly, že vakcína Cervarix prokazatelně chrání také proti dalším rizikovým HPV typům, které mohou způsobit rozvoj rakoviny děložního čípku, tedy ne jen proti typům HPV 16 a 18, proti kterým byla cíleně vyvinuta. Tak bylo prokázáno, že Cervarix poskytuje dívkám, které se s HPV viry doposud nesetkaly, 93% ochranu proti nejtěžším přednádorovým změnám bez ohledu na HPV typ, který může rozvoj rakoviny způsobit.*

Za širokou ochranou, kterou vakcína poskytuje, stojí její složení. Cervarix obsahuje moderní nosič – složku, která umí zvýšit imunitní odpověď organismu na očkování, a tak vytvořit vysoké hladiny protilátek proti rizikovým HPV virům.

Od uvedení vakcíny Cervarix na trh bylo celosvětově naočkováno přes 30 milionů dávek vakcíny. Od dubna 2012 je tato vakcína u nás hrazená 13letým dívkám z prostředků zdravotního pojištění. Ty se tak mohou nechat naočkovat vakcínou Cervarix zcela zdarma. Za první tři měsíce využilo tuto možnost 86 % 13letých dívek.#

V České republice ročně onemocní rakovinou děložního čípku až 1000 žen, 400 jich každý rok umírá. Dívky očkované vakcínou Cervarix před zahájením sexuálního života mají o více než 90 % nižší riziko rozvoje těžkých předrakovinných změn na čípku než neočkované dívky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář