Podpořte svou imunitu pestrou stravou!

Zánětlivým onemocněním se v našem životě nevyhne nikdo. Zde pomáhají mléčné výrobky, především ty zakysané.
Až 70 % všech chorob je způsobeno nesprávným životním stylem. Naše zdraví je tedy většinou v našich rukách!

„Kdo chce snížit riziko problémů se srdcem, měl by se soustředit na to, aby byla jeho strava bohatá na tučné ryby, rozpustnou vlákninu (ovesné vločky a luštěniny) a zeleninu a ovoce. Snědením kousku zeleniny nebo ovoce ke každému jídlu snížíte riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění o skoro 30 %,“ upozorňuje nás PhDr. Karolína Hlavatá. Důležité jsou ořechy nebo občasné zařazení sklenky vína a hořké čokolády do vašeho jídelníčku. Pomáhá i pití čaje.

Cholesterol si udržíte ve správné hladině díky mléku a mléčným výrobkům.

Proti vysokému krevnímu tlaku si dejte potraviny bohaté na draslík-banány, sušené meruňky, brambory, zeleninu. Na vápník – mléko a mléčné výrobky a na N-3 mastné kyseliny -především ryby – losos, makrela, sleď, pstruh. A méně solte.

Pro lepší imunitu jsou vhodné mléčné výrobky, libové maso, drůbež, ryby, vejce. „Dopřávejte si zakysané mléčné výrobky, působí blahodárně ve střevě, což je centrum imunity. Dýňová semena mají vysoký obsah zinku, para ořechy obsahují selen a pijte zelený čaj.“, vyjmenovává specialistka na výživu.

Asi jste nevěděli, že vápník, obsažený právě v mléce, jogurtech, tvarohu apod., pomáhá vázat šťavelany, které se uplatňují při vzniku ledvinových kamenů.

Trápí vás menstruační obtíže? Nemusí! Výzkumy upozorňují, že ženám pomáhají proti obtížím spojených s menstruačním cyklem mléčné výrobky! Snižují riziko vzniku premenstruačního syndromu.
V jedné studii je prokázáno, kde je potíž s ovulací, mohou vápník a vitamin D navrátit menstruaci.

Možná to zní jako „babská rada“, ale sklenka teplého mléka pomáhá navodit spánek. A důvod? Mléko obsahuje aminokyselinu tryptofan, ze které se tvoří serotonin, jenž napomáhá spánku.

 

Jak na onemocnění dásní? – kromě vápníku, který posiluje kost v čelisti, přidejte celozrnné potraviny pro stabilní hladinu krevního tuku. A ovoce a zeleninu kvůli antioxidačním látkám.

A co opar…Zasvěcení dobře vědí, jakou bolest může opar způsobit. A ještě k tomu může vypadat docela hrozivě.
Ideální je sníst během dne alespoň 3 gramy lysinu. Kde byste lysin hledali? Především v mase -hovězím, kuřecím, rybách, ale i v mléčných výrobcích -sýr čedar, cottage, bílý jogurt, mléko.

Žaludeční vředy – ubraňte se jim! Důležitou obranou před žaludečními vředy je pravidelný jídelní režim, menší, ale častější porce jídla a vyhýbání se kořeněným a horkým pokrmům., Co ještě k tomu říká odbornice přes výživu. „Vředy „zastrašíte“ zakysanými mléčnými výrobky, protože nepříznivě působí na bakterii Helicobacter pylori, častého původce žaludečních vředů. Urychlují i jejich hojení. A samozřejmě se snažte co nejméně se  stresovat.“

 

TIP: Ovoce a zeleninu si dejte do mrazáku nebo zavařte na zimu!

 

Své zdraví a imunitu ovlivníme správným výběrem potravin, určitě pohybem a pozitivním přístupem, co ještě dodává PhDr.Karolína Hlavatá. (foto)

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Další info na www.bileplus.cz

 

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář