Internisté varují: Pandemie Covid-19 zhoršila zdravotní stav Čechů až o 30 %

Méně pohybu, zvyšování nadváhy, nevhodná skladba jídelníčku a větší spotřeba alkoholu v době pandemie jsou faktory, které naší populaci loni rozhodně neprospěly. K tomu přidejme odkládání preventivních i plánovaných vyšetření a lékařských zákroků ‒ a výsledkem je výrazné zhoršení srdečních, plicních a psychických nemocí, ale i onemocnění zažívacího ústrojí.

fotografie: shutterstock

Až 25 % dospělých v ČR trpí žlučníkovými kameny. Pokud se objeví „žlučníkové“ obtíže, měl by pa­cient co nejdřív podstoupit operační odstranění žlučníku. „V případě, že se plánovaná operace, nebo dokonce prvotní vyšetření odkládá, mohou se objevit závažné komplikace, ke kterým patří zánět žlučníku, ucpání žlučových cest, zánět žlučových cest, podráždění slinivky,“ varuje prof. Radan Brůha, , přednosta 4. interní kliniky VFN  a vysvětluje: „Všechny tyto komplikace prodlužují hospitalizaci pacientů a délku jejich pracovní neschopnosti a velmi často vyžadují další léčebné zákroky, jakými je třeba endoskopické uvolnění kaménků ze žlučových cest. V nejzávažnějších případech mohou znamenat i riziko úmrtí.“

Tuk: nepřítel jater

Stejně varující je současná situace u nemocí jater. Naši populaci trápí dvě základní diagnózy, které vedou ke vzniku cirhózy: poškození jater alkoholem a poškození nadměrným ukládáním tuku. „Nadměrným ukládáním tuku v játrech trpí 25 % populace a až 75 % pacientů s cukrovkou, která je velice rozšířenou civilizační nemocí a je skrytou hrozbou do budoucna. Víme, že až třetina dospělých Čechů během pandemie přibrala na váze i několik kilo,“ upozorňuje MUDr. Jaroslav Macášek, primář 4. interní kliniky VFN.  Předpokládá se, že během 2 až 3 měsíců restriktivních opatření došlo u jedince z běžné populace k vzestupu hmotnosti o přibližně dvě kila, což znamená za 9 měsíců i o více než 6 kil. „Problém je v tom, že poškození jater se vyvíjí pomalu, často desetiletí, ale u části pacientů nevyhnutelně přechází do stadia jaterní cirhózy či rakoviny jater,“ konstatuje prof. Brůha a dodává: „Většina pacientů o své jaterní chorobě neví. Vyšetření je přitom velmi jednoduché a pacienta nezatěžuje – jedná se o součást ultrazvukového vyšetření. Naše klinika má možnost množství tuku v játrech přesně stanovit pomocí měření takzvané tuhosti jater.“ 

V hlavní roli alkohol

Poškozená játra nadměrnou konzumací alkoholu má v ČR asi 8 % populace. Období izolace v době pandemie zvýšilo riziko škodlivého pití alkoholu, což je množství přesahující 1‒2 piva, případně 2 dcl vína nebo 1‒2 malé skleničky destilátu denně. 

Stres, léky a infekce spouští vředová onemocnění

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku jsou závažná onemocnění, jejichž komplikace, především krvácení, perforace vředu nebo rozvoj nádorového onemocnění, mohou vést k významnému poškození zdraví, v nejzávažnějších případech i k úmrtí pacienta. Mezi rizikové faktory, které tyto choroby mohou spustit, patří zejména užívání nesteroidních antirevmatik (NSAID), psychosociální stres a infekce Helicobacter pylori (Hp). Studie a průzkumy naznačují, že v průběhu pandemie Covid-19 míra těchto rizik významně stoupla.. „Všeobecná fakultní nemocnice v Praze byla jedním z pracovišť, které péči v tomto směru nikdy významně neomezilo,“ upozorňuje MUDr. Tomislav Švestka,  ze 4. interní kliniky VFN a  doplňuje: „Nicméně celkové omezení vyšetření pacientů zpozdilo
diagnostiku a adekvátní léčbu vředové choroby. Například odklad plánovaných ortopedických výkonů prodloužil dobu, kdy pacienti užívali léky proti bolesti (ze skupiny rizikových NSAID). Tyto léky mohou poškodit sliznici žaludku a dvanáctníku, mohou přispět ke vzniku vředů často doprovázených závažným krvácením do horní části trávicího traktu.“

K významným rizikovým faktorům při vzniku vředové choroby žaludku a dvanáctníku patří psychosociální stres. Ten v současné době pociťuje až 53 % naší populace. Čtyři z deseti Čechů uvádějí, že se u nich během pandemie míra stresu zvýšila.

Dodržujte jednoduchá pravidla a rady
Nejen pro období pandemie platí pravidla, jak pečovat o své zdraví. Pokud máte nadváhu či diabetes, požadujte po svém lékaři vyšetření jater. Cirhóza se vyvíjí plíživě a nenápadně. Pokud máte potíže se žlučníkem, neodkládejte návštěvu lékaře či plánovaná vyšetření – stav se může nečekaně zkomplikovat. Dlouhodobé užívání léků proti bolesti může způsobit poškození žaludku či dvanáctníku – poraďte se se svým lékařem raději dříve než později. Pro své zdraví uděláte nejvíc dodržováním zdravého životního stylu. Nenechte se přesvědčit k zázračným metodám, které slibují bezpracný výsledek.

 

 

Podcast: Co se ještě dozvěděla od odborníků Šárka Málková?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář