Jak na detox? Hodně pít, vyhýbat se syrovým jídlům při únavě a večer a hlavně – pořádně žvýkat!

Pravidelná očista a detoxikace těla je důležitým předpokladem pro zdravý trávicí systém, fungující metabolismus, silný imunitní systém a celkový pocit dobrého zdraví. Moderní Mayrova kúra kombinuje holistické diagnostické a terapeutické přístupy s výživou a pohybem a je ideálním základem, jak podpořit dlouhodobou prevenci proti nemocem.

Kdo by si za vlahého letního večera nedopřál sklenku vína nebo nějakou jinou nevinnou dobrotu? S lahůdkami do svého organizmu často dostáváme, většinou nevědomky, i škodliviny, které mohou být pro zdravý metabolismus jedovaté. „Naše tělo je příliš otrávené. Disponujeme sice velmi dobrým odpadním systémem, ale neustále ho zas a znovu přetěžujeme, “vysvětluje Dr. Peter Gartner, lékařský ředitel zdravotního střediska Park Igls a odborník na moderní Mayrovu metodu.

Jak funguje náš „odpadní systém“

Dr. Gartner porovnává naše tělo s domem s kuchyní, obývacím pokojem, ložnicí, dílnou a mnoha dalšími místnostmi. Ve všech těchto pokojích se každý den hromadí odpadky, které ukládáme do pytlů a dáváme před dveře. Odpadky v ideálním případě takto shromáždíme jednou denně. „Víme ale, že kapacity pro likvidaci odpadu nejsou neomezené. Pokud například žijeme takovým způsobem, že každý den vyprodukujeme o jeden pytel odpadků víc, než jaký se nám vejde do popelnice, zůstává nám tento pytel navíc doma. Uskladníme ho nejspíš na místě, které pro každodenní provoz nepovažujeme za tolik důležité. V případě našeho těla je podobným místem vazivo, pojivové tkáně,“ vysvětluje Dr. Gartner. Pokud máme v pojivové tkáni uloženo příliš mnoho přebytečného odpadu z nesprávné výživy, nadměrné konzumace alkoholu nebo toxinů z životního prostředí, stlačují se nejmenší krevní cévy a krev nemůže pořádně cirkulovat. Vitaminy a živiny se nedopravují tam, kam mají a toxiny se nemohou správně eliminovat a vylučovat prostřednictvím jater a ledvin. To vytváří živnou půdu pro chronická onemocnění,“ uvádí Dr. Gartner.

Správnou detoxikační kúrou můžeme takový stav napravit, očistit tělo a ulevit střevům. Připravíme tím základ pro fungující metabolismus a neporušený imunitní systém.

Náš trávicí systém – klíč k detoxikaci

„Pokud chcete detoxikovat, musíte pít hodně vody nebo neslazeného čaje,“ vysvětluje Dr. Gartner. Tekutina odstraňuje toxiny z pojivové tkáně a vrací je zpět do krve, odkud se mohou vylučovat játry, ledvinami a nakonec střevy. „Játra fungují hlavně v noci. Odpadní látky se v nich smíchají se žlučí. Výsledkem je, že když se ráno probudíte, jsou játra naplněná toxickou žlučí, “ vysvětluje Dr. Gartner. Pokud použijete hořké kapky nebo Síran hořečnatý, podpoříte játra v tom, aby žluč rozpustily – dostává se do střev, odkud se vyloučí. Účinky hořkých látek můžeme využívat také v každodenním životě. Pokud budeme jíst hořká jídla, budeme stimulovat žlučový tok a prostřednictvím metabolismu a střev zneškodníme víc toxinů.

Detox podle moderní Mayrovy metody

S pomocí moderní Mayrovy kúry se tělo vyčistí a detoxikuje. Tělu tímto způsobem připravíme ideální základ pro regeneraci a dlouhodobou prevenci nemocí. Správná detoxikace se vyplatí z dlouhodobého hlediska, zůstaneme déle zdraví a budeme se dobře cítit.

Očista a detox je podle Dr. Gartnera „malou násobilkou detoxikace“. Následujícím krokem je regenerace střev. V Centru zdraví Parku Igls v Tyrolsku, které se specializuje na moderní Mayrovu metodu, věnují zvláštní pozornost výživě. Každý host dostane vlastní jídelníček na míru se zeleninou, ovocem a jiným snadno stravitelným jídlem, chutně připraveným podle moderní Mayrovy kuchyně. Detox a vynikající chuť se v žádném případě nemusí vzájemně vylučovat. Vedle výběru a přípravy potravin je kromě samotné kúry nejdůležitější, jak vysvětluje Dr. Gartner, „aby se jídlo podle Mayrovy metody důkladně rozžvýkalo a promíchalo se slinami. Takto se už ústech částečně natráví a automaticky uleví střevům.“ Součástí kúry je i speciální školení, jak správně žvýkat a stravovat se. Díky němu zostříte všechny smysly a „naučíte se jíst úplně nově a od nuly“. Na podporu detoxikačního procesu budete užívat hořké látky. V případě, že je toho zapotřebí, se do organizmu doplňují minerály, zásadité látky, stopové prvky a vitamíny. Fyzická aktivita a psychická pohoda je pro úplnou regeneraci a dlouhodobé zdraví faktorem číslo jedna. V Centru zdraví Parku Igls proto detoxikaci doprovází široká škála cvičebních programů s nejrůznějšími terapeutickými metodami. 

Detoxikujte správnými domácími prostředky

„Ze zkušenosti víme, že léčebná kúra je úspěšnější, pokud můžete vybočit z každodenní rutiny a absolvovat detoxikační léčení na místě, kde nežijete ani nepracujete,“ říká Dr. Gartner. V ideálním případě byste měli kúru podstoupit jednou nebo dvakrát ročně. Nicméně také v běžném životě můžete udělat mnoho pro to, abyste tělo v detoxikaci podpořili a odlehčili střevům při jejich každodenní práci:

  • Když máte žízeň, vypijte vždy několik doušků vody nebo neslazeného čaje navíc, aby se toxiny a odpadní látky rozpustily v krvi a poté vyloučily.
  • Syrovým jídlům byste se měli vyhýbat večer, nebo když jste unavení, tělo je pak nemůže dostatečně strávit a zatěžujete střeva. To platí také pro jinak “detoxové zázraky”, jako jsou saláty a smoothies.
  • Dávejte pozor na stravu! Každý den byste měli mít trochu ovoce, spoustu (dušené) zeleniny a potraviny, které mají základní vliv na náš metabolismus.
  • Během detoxikační kúry je potřeba, abyste zcela vyloučili alkohol.
  • A pro každé jídlo platí následující: žvýkat, žvýkat a znovu žvýkat!

foto: toothologydental.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář