Jak dopadly výsledky testu Indexu zdraví? Poslechněte si rozhovor s organizátory

Více než polovina Čechů a Slováků je spokojená s tím, co dělá, a najde si čas i na sport. Kromě toho však každý druhý z dotázaných pociťuje často stres. Vyplývá to z odpovědí získaných prostřednictvím online testu Index zdraví Walmark, do kterého se během prvních pěti měsíců letošního roku zapojilo více než 47 tisíc Čechů a 25 tisíc Slováků.

Právě pohybová aktivita během dne je velmi důležitá. Podporuje metabolizmus, pomáhá udržovat štíhlou linii a spouští uvolňování endorfinu v našem těle, díky čemuž se cítíme šťastnější. Sport napomáhá také naší imunitě, snižuje krevní tlak, zvyšuje sebevědomí a zlepšuje spánek. Právě cvičení a disciplína, se kterou k ní přistupujeme, nás dělá silnějšími, a to nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Z online testu Index zdraví Walmark vyplývá, že až každý druhý z dotázaných Slováků a Čechů je často vystavený stresu a zapomíná na vyváženou stravu. Pro lepší zvládání stresu a podporu imunitního systému je důležité nezapomínat např. na minerální látku zinek nebo vitamín D, které podporují i normální funkci imunitního systému. 

„Z online testu Indexu zdraví Walmark vyplývá, že pouze 38 procent z dotazovaných Češek a Slovenek jí rybu alespoň jednou týdně. U mužů je konzumace ryb o něco vyšší a minimálně jednou týdně si rybu dopřeje 45 procent mužů. Podobná situace nastává i u luštěnin, kdy celá polovina žen zapomíná začlenit do jídelníčku luštěniny alespoň jednou týdně. Muži jsou na tom také v tomto případě o něco lépe. Až 55 procent Čechů a 59 procent Slováků totiž jí luštěniny během týdne minimálně jednou,“ vysvětluje zástupkyně společnosti Walmark, Zuzana Hlochová. Už dvě až tři porce ryb týdně přitom podporují zdraví našeho srdce. Právě nenasycené mastné kyseliny Omega-3 patří mezi esenciální mastné kyseliny, které dokážeme získat jedině ze stravy. Lidské tělo je není schopné samo vytvořit.

Relax a kvalitní spánek pro lepší pocit

Nejen vhodná strava a dostatečný přísun vitamínů jsou důležité pro lepší zvládání množství povinností a stresu. Právě kvalita spánku má vliv na úroveň fyzické energie, duševní svěžesti a schopnosti koncentrace v průběhu dne. Už 6 hodin kvalitního spánku denně má vliv i na naši celkovou kondici a dokáže snižovat riziko vysokého BMI.

Kromě kvalitního spánku je podle koučky Zory Inky Groholové důležité, abychom si pro sebe vyhradili každý den alespoň 20 minut, i kdybychom měli třeba jen poslouchat oblíbenou hudbu se zavřenýma očima. Při nedostatku času na každodenní minimálně půlhodinový relax doporučuje koučka krátké minutové cvičení, které vám napomůže se uvolnit a lépe zvládat stresové situace. „Na zvládání stresu je účinná také mikromeditace. Po dobu 1 minuty ztište všechny telefony, notebooky, vypněte hluk okolo sebe. Sedněte si pohodlně, zavřete oči a vnímejte všechno, co v tom okamžiku smyslově cítíte. Soustřeďte se samostatně na zvuky, ale také na ticho, chuť v ústech, tělesné pocity – jestli vás něco bolí, dotyk židle, pocit tepla nebo chladu, dotyk látky na těle nebo na vůně. Uvědomte si přítomný moment a alespoň na zlomek vteřiny se na něj soustřeďte. Při tomto pocitu vám stačí se jednou v klidu nadechnout a vydechnout. Budete překvapeni, o kolik se potom budete cítit lépe,“ doporučuje Zora Inka Groholová.

Na co byste během dne neměli zapomínat

  • Vypijte alespoň 2 litry tekutin denně.
  • Jezte pravidelně, ideálně pětkrát denně.
  • Denně vyjděte alespoň 100 schodů. 

AUDIO rozhovor: O proběhlém výzkumu Indexu zdraví se od organizátorů už vice dozvěděla Šárka Málková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář