Léčba krevní plazmou je bezpečná, rychlá a účinná

Čím dál více lidí i v aktivním věku má problémy s artrózou. Ojedinělá nejsou ani poranění kostí, kloubní chrupavky, svalů, vazů a šlach. Terapie krevní plazmou využívá přirozené regenerační schopnosti lidského těla, vlastní krev pacienta a v ní obsažené růstové faktory. Krevními destičkami obohacená krevní plazma (ACP Autologuos Conditioned Plasma) se aplikuje do místa poranění injekčně, kde zkvalitní a urychlí proces hojení a zabrání přechodu onemocnění do chronického stádia. Aplikace krevní plazmy se provádí ambulantně a nevyžaduje hospitalizaci. Vhodná je i pro pacienty po operacích.

„Podmínkou zahájení léčby je zhodnocení zdravotnické dokumentace pacienta, zejména RTG snímků či operačního protokolu. Následuje odborné klinické a ultrazvukové vyšetření pacienta a zhodnocení vhodnosti léčby krevními destičkami obohacené krevní plazmy“, uvádí MUDr. David Erhart primář chirurgie Nemocnice Na Františku a lékař FC Sparta Praha.

Jak terapie funguje? Lékař odebere pomocí tenké jehly a speciální dvouplášťové stříkačky ze žíly na paži malé množství krve (10 ml). Dvouplášťová stříkačka zaručuje plnou sterilitu po dobu přípravy a aplikace. Krev vloží do centrifugy, kde je v průběhu pěti minut odstředěna plazma. Krevní plazma tu hraje důležitou roli, obsahuje krevní destičky, jejichž součástí jsou chemické látky, nazývané růstové faktory. Ty velmi příznivě působí na výživu a tvorbu tkání. Odstředěná plazma s růstovými faktory je pak injekčně aplikována do postiženého místa. Celý proces obvykle netrvá déle než 30 minut.

„Proces hojení představuje dobře sladěný komplexní sled událostí, kdy destičky obsažené v krvi fungují jako poslové a regulují celý proces. Když dojde k poranění, krevní destičky se aktivují a uvolňují příznivě působící proteiny, nazývané růstové faktory. A to je počátek hojení.“ uvádí MUDr. Miroslav Sinkule, ortoped Nemocnice Na Františku a současně lékař národního basketbalového týmu a FK Mladá Boleslav.

Pomocí terapie krevní plazmou lze ošetřit většinu poranění šlach, svalů, vazů včetně přetržených svalových vláken a zánětu šlach. „Dobré zkušenosti máme s použitím krevní plazmy u artróz, degenerativních zánětlivých procesů, u bolestivých syndromů z přetížení a svalových či šlachových poranění“, říká MUDr. Sinkule a dodává: “Metoda léčby krevní plazmou se v poslední době používá stále častěji i v těžších případech. Existuje skupina pacientů, kteří potřebují endoprotézu, například kyčelní či kolenní kloub, ale z nějakého důvodu na operaci jít nemohou. I jim může tato metoda pomoci.“

„Léčba touto metodou je jistě prospěšná pro všechny aktivní sportovce a nejen pro ně. Předností je ambulantní návštěva ošetřujícího lékaře,“ říká kapitán FK Mladá Boleslav Petr Johana.

Počet aplikací krevní plazmy závisí na diagnóze pacienta a doporučení lékaře.  U léčby poranění a onemocnění vazů, šlach a chrupavek je doporučena aplikace 2-5 injekcí. Metoda ACP je kromě Evropy schválena i v USA Federálním úřadem pro léčiva (FDA), který je znám svým velmi kritickým přístupem při schvalování léčebných preparátů.  Proto je možno tuto metodu používat v ortopedických ambulancích s licencí České lékařské komory (ČLK) v oboru ortopedie. Léčba metodou ACP není v žádné evropské zemi, ani ve Spojených státech amerických, kde na tento způsob léčby přišli, součástí zdravotního pojištění. Aplikace jedné dávky stojí zhruba 3500 až 4000 korun podle pracoviště, kde je zákrok proveden.

 

VIDEO: Aplikace krevní plazmy pacientovi.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář