Trendem jsou jednodenní kontaktní čočky. Více kyslíku a lepší kluzkost

Právě díky vysoké kluzkosti jsou kontaktní čočky také prodyšné. „Znamená to, že čočkou může procházet více kyslíku, což je důležité pro zdravé nošení kontaktních čoček,“ uvádí optometrista společnosti ALCON Petr Vykypěl. Dobře zvlhčené kontaktní čočky ocení nejen všichni aktivní i rekreační sportovci, ale jsou vhodné i na cestování letadlem, dovolené nebo při pobytu v klimatizovaných prostorách.

Monika začala nosit čočky ve svých 19 letech a od té doby jsou jí neocenitelným pomocníkem. Během let, co nosí kontaktní čočky, vyzkoušela jak vícedenní, tak i jednodenní. „V poslední době nosím už jen jednodenní a hodlám u nich zůstat, vyhovují mi při mých představeních, ale i při jízdě na kole nebo plavání. Většinou o tom, že mám čočky ani nevím, jsou měkké a pohodlné a manipulace s nimi je pro mě rutina. Nikdy jsem neměla s nošením čoček potíže. A navíc kombinace kontaktních čoček a slunečních brýlí nemá chybu,“ uvádí zpěvačka Monika Absolonová k jednodenním kontaktním čočkám.

AUDIO: Co nám k jednodenním kontaktním čočkám řekla zpěvačka Monika Absolonová.

Výběr mezi kontaktními čočkami je veliký. Lze volit mezi čočkami jednodenními či měsíčními. „Nejedná se ale o počet dnů, tedy kolikrát si je můžete vzít, avšak o dobu jejich životnosti po otevření,“ upozorňuje optometrista s tím, že čočky by se neměly vyhazovat až na konci cyklu, ale spíše o něco dříve. „Ztrácejí totiž svoje vlastnosti, což člověk nepozná. Především je to prodyšnost pro kyslík a také mohou měnit rozměr. Pokud tedy chcete nosit čočky jen třikrát týdně či méně často, poohlédněte se po těch na jedno použití – je to snadné, jednoduché, zdravé a bezstarostné,“ doporučuje.

Kontaktní čočky mohou kromě běžného dioptrického provedení korigovat i presbyopii, tzv. vadu krátkých rukou. Multifokální kontaktní čočky  jsou speciálně navrženy tak, aby umožňovaly plynulý přechod z blízka přes střední vzdálenost do dálky. Mají ideální vlastnosti pro řízení auta, používání mobilního telefonu, práci na počítači či sledování televize.

AUDIO: Je výhodou nosit kontaktní čočky, k tomu se vyjádří optometrista Petr Vykypěl.

 

Jak začít s kontaktními čočkami?

Vždy bychom měli začít schůzkou s očním specialistou. Máme na výběr navštívit optometristu v oční optice nebo očního lékaře. To jsou proškoleni specialisté na kontaktní čočky. Nejprve absolvujeme vyšetření zraku, stavu očí a krátký rozhovor, aby odborník rozpoznal naše očekávání od kontaktních čoček. Pak vybere vhodnou kontaktní čočku. Důležitý je i zácvik v používání kontaktních čoček. Při odchodu musí být uživatel schopen čočku si bezpečně nasadit, vyjmout a také o ni správně pečovat. Zákazník odchází s jedním párem čoček, v případě jednodenních čoček to bývá více párů. Ke specialistovi se vrací zhruba po prvním týdnu nošení, aby absolvoval kontrolní vyšetření. Ani kontaktním čočkám se nevyhnul nástup internetových obchodů. Musíme však upozornit všechny nakupující na internetu, že by měli alespoň 1x za půl roku vyhledat svého očního specialistu a nechat si vyšetřit zrak!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář