Světový den, bez tabáku – Kouření škodí zubům

Světový den bez tabáku – 31.května se snaží motivovat kuřáky k zanechání kouření. U nás je přibližně 2,5 milionu kuřáků a v důsledku kouření každý rok zemře v Česku 18 000 osob. Lidé se domnívají, že cigaretový kouř v ústech způsobuje pouze žloutnutí zubů a cigaretový zápach.  Ale hrozí mnohem více komplikací, včetně rakoviny hlavy a krku. Kouření způsobuje například kazivost zubů, záněty dásní a kuřáci mají dvojnásobné riziko vzniku parodontózy. Komplikace spojené s kouřením mohou vést až k vypadávání zubů.

Vznik parodontózy je u kuřáků dvakrát vyšší než u nekuřáků, naopak zanechání kouření zmírňuje projevy onemocnění. Přemnožení bakterií může způsobovat zápach úst a různé infekce, které se mohou šířit krví dále do těla a způsobit tak další onemocnění. Kuřáci by měli dodržovat zvýšenou ústní hygienu.

Kombinace s alkoholem zvyšuje riziko rakoviny

Největším rizikem pro dutinu ústní je pak vznik zhoubného nádoru v ústech. „Toto riziko ještě navíc roste, pokud dochází ke kombinaci kouření a alkoholu. Alkohol totiž ještě více podporuje rakovinotvorné účinky cigaretového kouře,“ říká Mgr. Jarmila Greplová z centra odvykání Život bez cigaret. Vyšší riziko rakoviny hlavy a krku mají nejen kuřáci cigaret, ale také pravidelní kuřáci dýmek a doutníků a také uživatelé žvýkacího tabáku.

Častější zákroky zubaře a delší hojení

Další motivací k odvykání kouření může být snaha minimalizovat počet nutných návštěv u zubaře a snížení rizika komplikací po lékařském zásahu. Kuřáci totiž trpí vyšší kazivostí zubů a chronickými záněty dásní. Cigaretový kouř navíc narušuje hojení ran a kuřáci tak častěji trpí komplikacemi po zubních zákrocích. Špatná funkce sliznic a tkání v dutině ústní také může způsobit problémy při uchycení zubního implantátu.

Kde najít pomoc v odvykání kouření

Pomoc s odvykáním kouření můžete vyhledat u lékařů specialistů v tzv. Centrech léčby závislosti na tabáku. V Praze a Havlíčkově Brodě využijte služeb centra odvykání Život bez cigaret. Mladí lidé pak ocení pomoc v moderních aplikacích na podporu odvykání kouření – například bezplatná aplikace iCoach, která je provede celým procesem odvykání. Informace najdete na www.zivotbezcigaret.cz.

AUDIO: Lékárna je nejdostupnější zařízení. Zde uvítají kuřáci také pomoc od 130 vyškolených lékárníků. Více k tomu řekne lékárnice Vilma Vranová.

 

Stále více Čechům vadí kouření v restauracích. Jeho zákaz si přeje 78 % populace

To prokázal aktuální výzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) a výzkumné agentury Ipsos.

U nás se už několik let vleče diskuze nad zákonem, který by výrazně reguloval kouření v restauračních zařízeních, tak jako je tomu ve všech evropských státech.  Roku 2012 skupina studentů FSV UK společně s výzkumnou agenturou Ipsos provedla největší výzkum postojů Čechů ke kouření, aby tak výrazně přispěla k společenské debatě o této problematice.

Uplynuly tři roky. Kouření v restauracích stále není u nás regulováno.

AUDIO: S průzkumem nás seznámí vedoucí projektu Miroslav Slíž a Jiří Jeřábek z iniciativy Česko bez kouře.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář